Britové chtějí zůstat v Unii i po Brexitu, hledají evropské předky

ČTK ČTK
16. 8. 2016 15:02
Britové sice ještě nevědí, v jaké míře budou moci po završení rozvodu mezi Londýnem a Bruselem dál volně žít či pracovat v Evropské unii, ale někteří již požádali o občanství jiného členského státu Unie. Například žádostí o irské pasy bylo hned po referendu tolik, že irský ministr zahraničí Charlie Flanagan vyzval Brity k trpělivosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn – Jak zůstat v Evropské unii, když se vaše země rozhodla vystoupit?

Mnoho Britů se snaží vypořádat s Brexitem tak, že se snaží získat pas některé jiné evropské země. A to například prostřednictvím partnerského vztahu, ale častěji vyhledáním předků v některém z ostatních 27 členských států EU, píše agentura AFP.

Ačkoliv Britové ještě nevědí, v jaké míře budou moci po završení rozvodu mezi Londýnem a Bruselem dál volně žít či pracovat v Evropské unii, někteří již požádali o občanství jiného členského státu Unie.

Nabízí se jim především možnost využít svůj irský původ. Asi deset procent Britů má podle irských zákonů nárok na irské občanství.

Cítím se Evropankou

"Uvažovala jsem o žádosti získat irské občanství již před referendem, ale neudělala bych to, kdyby se neodhlasoval odchod z EU. Považovala bych to za nečestné," řekla novinářka Johanna Derryová. Od červnového hlasování ale mladá žena shromáždila potřebné dokumenty k zapsání do irského registru osob narozených v zahraničí.

"Cítím se Evropankou, takže pro mne má tento krok význam. Někteří mě obviňovali, že zrazuji své anglické kořeny, ale v mé rodině je irská kultura velmi přítomná, takže se mě to nedotýká," vysvětlila.

Žádostí o irské pasy bylo hned po referendu z 23. června tolik, že irský ministr zahraničí Charlie Flanagan vyzval Brity k trpělivosti. Zdůraznil, že konzulární úřady jsou pod velkým tlakem.

Ve stejné době ale zaznamenalo ohromný nárůst žádostí o informace i německé velvyslanectví v Londýně.

Ještě překvapivější se jeví rozhodnutí 400 britských potomků sefardských Židů, kteří byli před pěti stoletími pronásledováni a vyháněni z Portugalska, požádat o občanství tohoto malého státu na jihu Evropy.

"Denně dostáváme desítku žádostí o informace," uvedl mluvčí židovské obce v portugalském městě Porto na severu země Michael Rothwell.

Před referendem jen pět Britů využilo portugalský zákon z března 2015, který umožňuje těmto Židům získat portugalské občanství. A to jako odškodnění za perzekuce, které postihly jejich předky na konci patnáctého století.

Zájem o rodokmen i seznamky

Také britský portál rodokmenů zaznamenal po referendu výrazný nárůst uživatelů.

"Počet uživatelů internetu, kteří využívají našich služeb, se zvýšil o 40 procent. Počet vyhledávání irských předků stoupl o 20 procent," upřesnila představitelka portálu Sue Moncurová.

Pro ty, kteří nemohou najít nějaké předky, zůstává možnost uzavřít manželství. Britové a Britky, kteří jsou v manželství s Evropankami a Evropany, si totiž zachovají právo žít a pracovat na kontinentu.

Studentky Katy Edelstenová a Chloe Cordonová ve snaze seznamování ulehčit vytvořily zvláštní portál. Ten se snaží dát dohromady Brity a Britky s občany jiných zemí EU, kteří žijí v Británii. Portál má již tisíce členů.

"Nikdo se nechce vdát či oženit jen kvůli pasu. Je to jen zábavný způsob k setkáním. Je mnoho způsobů, jak najít svou lásku, takže proč ne díky Brexitu?" táže se Edelstenová. Svůj projekt by ráda rozšířila na Brity a Britky, kteří již žijí na kontinentu.

"Naším konečným cílem je, aby se lidé skutečně zamilovávali a my mohli pořádat skupinové svatby s prstýnky a dorty se symboly Evropské unie," dodala mladá žena.

 

Právě se děje

Další zprávy