Britové přitvrdí. Nezávislost, nebo libra, uslyší Skoti

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
12. 2. 2014 16:30
O vystoupení ze Spojeného království budou Skotové hlasovat 18. září 2014.
Foto: Reuters

Londýn - Termín referenda o vystoupení Skotska ze Spojeného království se neúprosně blíží. A britští politici přicházejí s dalšími nápady, jak Skoty odradit od výběru nezávislosti.

Jelikož si uvědomují, že se notná část hlasujících rozhoduje na základě ekonomických výhod, které plynou z odstoupení z unie, či naopak z členství, chystají se argumentovat těžkým kalibrem - librou.

Vyhrožují, že v případě odtržení zbylá část království odmítne se Skotskem vytvořit měnovou unii, a Skotové tak o tradiční platidlo přijdou.

Varování ze všech stran

Britský ministr financí George Osbourne
Britský ministr financí George Osbourne | Foto: Reuters

Varování chtějí vyslat zástupci všech tří hlavních politických stran. Za konzervativce to bude současný ministr financí George Osborne, za liberální demokraty hlavní tajemník ministerstva financí Danny Alexander a za labouristy pak stínový ministr financí Ed Balls.

Každý by přitom měl své námitky přednést samostatně. První patrně přijde na řadu Osborne, jak alespoň v úterý naznačil britský premiér David Cameron.

"Ministr financí to bude projednávat později v tomto týdnu. Myslím si, že by bylo velice obtížné ospravedlnit měnovou unii po získání nezávislosti. Ale domnívám se, že je velmi důležité, abychom tyto argumenty uvedli jasným a racionálním způsobem," řekl.

Vystoupení politiků se bude patrně z části opírat o slova guvernéra centrální Bank of England Marka Carneyho, který minulý měsíc naznačil, že vytvoření měnové unie by znamenalo určitou ztrátu suverenity. Nicméně dodal, že rozhodnutí je na skotských a britských politicích, píše The Guardian.

Skotská vize nezávislého státu

Šéf Skotské strany (SNP) a první ministr Alex Salmond přitom ve vizi samostatného státu počítá jak s librou, tak s královnou coby hlavou státu.

Loni v listopadu prohlásil, že "nastal čas uchopit vlastní budoucnost do obou rukou" a přednesl smělou vizi samostatného Skotska. Mimo jiné slíbil vyšší penze i členství v EU a NATO. Odpůrci skotské samostatnosti v jeho slibech ale mnohdy spatřují spíše vzdušné zámky než realitu.

Podle vyjádření Ballse z minulého měsíce nemůže Salmond nadále tvrdit, že si Skotsko může libru zachovat. "Jednoduše to nemůže slíbit, protože by s tím musely souhlasit obě strany. Jediným způsobem, jak zaručit libru, je zůstat ve Spojeném království."

Foto: Reuters

Podobně se vyjádřil i Osborne, když prohlásil, že Salmondova tvrzení ohledně libry guvernér poměrně úspěšně pošlapal. "Byla to nezaujatá technicky založená řeč kanadského občana, který zdůraznil, že podmínky pro úspěšnou měnovou unii vyžadují postoupení suverenity a vytvoření bankovní unie. To je důvod, proč jsem minulý rok v Glasgow řekl, že si myslím, že vytvoření uskutečnitelné měnové unie je nepravděpodobné," řekl Osborne minulý týden.

Podle zdroje z řad odpůrců nezávislosti podporuje nezávislost asi čtvrtina Skotů, kolem 35 procent je pro zachování současné unie. Dalších 35 procent je nicméně nerozhodnuto, nezávislosti by se nebránili, ale zároveň se chtějí vyhnout zhoršení ekonomické situace a dalším hrozbám plynoucím z odtržení.

O vystoupení ze Spojeného království budou Skotové hlasovat 18. září 2014.

 

Právě se děje

Další zprávy