Britové pošlou do Bruselu žádost o odklad brexitu. Riziko, že z EU neodejdou, roste

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 3. 2019 17:47
Ještě v úterý nebo ve středu pošle britská vláda předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis, kterým Evropskou unii oficiálně požádá o prodloužení dvouletého období pro dojednání podmínek brexitu. Po schůzi kabinetu to řekl mluvčí premiérky Theresy Mayové. Podle ministra pro brexit Stephena Barclaye roste deset dní před stále platným termínem brexitu riziko, že Británie nakonec EU vůbec neopustí.
Theresa Mayová a Donald Tusk.
Theresa Mayová a Donald Tusk. | Foto: Reuters

Mluvčí Mayové ale novinářům řekl, že premiérka není připravena zrušit rozhodnutí voličů opustit unii. Na úterní schůzi údajně členové kabinetu probírali důsledky pondělního projevu předsedy dolní komory parlamentu Johna Bercowa, konkrétnější však nebyl.

Bercow poměrně nečekaně zasáhl do brexitového procesu, když odmítl možnost, že by poslanci mohli znovu hlasovat o dvakrát odmítnuté "rozvodové" dohodě, aniž by vládní návrh doznal významných změn.

Třetí "smysluplné" hlasování - jak jej označují britská média - chtěla Mayová zorganizovat ještě před unijním summitem, který bude v Bruselu ve čtvrtek a v pátek. Po Bercowově projevu však takový vývoj není pravděpodobný, jak v úterý řekl i ministr Barclay.

Londýn tak zřejmě požádá o prodloužení brexitové lhůty, aniž by se rýsovalo jasné východisko ze současného patu. Podle zdrojů hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové pošle vláda dopis Tuskovi ještě v úterý. Navrhne prý odklad do 30. června s možností až dvouletého odkladu.

Politický zpravodaj deníku The Times Sam Coates na twitteru uvádí, že Mayová na schůzi kabinetu popsala dvě varianty vývoje, tedy krátký a dlouhý odklad vystoupení z EU. Neobjasnila však údajně, kterou možnost preferuje. "Seděla tam jako poslušný pejsek a neučinila skutečné rozhodnutí. Měla by přece vést," citoval Coates nejmenovaný zdroj z britské vlády.

Budeme chtít vědět, k čemu odklad bude, říká unijní vyjednavač

Šéfové států a vlád 27 zemí Evropské unie budou na summitu ve čtvrtek při případném rozhodování o britské žádosti o odsunutí data brexitu potřebovat od Londýna konkrétní plán toho, k čemu by měl takový odklad sloužit. Novinářům to v úterý po jednání členských zemí, které se přípravou klíčové schůzky zabývalo, řekl šéf unijního vyjednávacího týmu pro brexit Michel Barnier.

"EU bude muset zhodnotit, co je v nejlepším zájmu pro unii," podotkl s tím, že případné protahování stávajícího období nejistoty znamená nejen zvýšené finanční náklady pro firmy, ale také vysoké politické náklady pro samotnou Evropskou unii.

Pokud britská vláda a její premiérka Theresa Mayová v úterý či ve středu požádá o odklad, budou tak podle Barniera šéfové států a vlád k "informovanému" rozhodnutí potřebovat slyšet i další konkrétní odpovědi. 

Teprve pak prý budou moci správně zhodnotit odůvodněnost a užitečnost případného prodloužení. "Výsledek by měl zajistit, že na konci prodloužení nebudeme tam, kde jsme teď," poznamenal unijní vyjednavač. "Zvýší odklad šance na přijetí dohody (o spořádaném britském odchodu z EU)? Bude Británie žádat o odklad, protože chce dodatečný čas na přepracování politické deklarace?" zeptal se před novináři Barnier.

 

Právě se děje

Další zprávy