Britové znají jména Rusů, kteří útočili na Skripala. Jsou to agenti GRU, řekla Mayová

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 9. 2018 19:58
Britské úřady vydaly na ruské občany Alexandra Petrova a Ruslana Boširova evropský zatykač. Premiérka Theresa Mayová řekla, že se jedná o agenty vojenské tajné služby.
Alexandr Petrov (vlevo) a Ruslan Boširov, Rusové podezřelí z pokusu o otravu Sergeje Skripala.
Alexandr Petrov (vlevo) a Ruslan Boširov, Rusové podezřelí z pokusu o otravu Sergeje Skripala. | Foto: ČTK

LondýnBritové označili dvojici Rusů, kteří měli letos v březnu jedem novičok otrávit bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Státní zástupce oznámil, že má dostatek důkazů na to, aby z toho zločinu obvinil ruské občany Alexandra Petrova a Ruslana Boširova.

Na oba muže ve věku okolo 40 let byl vydán evropský zatykač, informovala agentura Reuters. Britské úřady ale nebudou usilovat o jejich vydání do Británie, protože "ruská ústava nepovoluje vydávání ruských občanů", uvedla prokuratura.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že Rusové do Velké Británie odcestovali na pravé doklady, ale falešná jména. Policie se proto domnívá, že šlo pouze o krycí jména. Do Londýna přicestovali z Moskvy 2. března a do ruské metropole se vrátili 4. března.

V jejich hotelovém pokoji byly nalezeny stopy novičoku, dodala britská protiteroristická jednotka. Podle šéfa londýnské protiteroristické policie Neila Basua zřejmě bojovou látku do Británie dopravili zamaskovanou jako voňavku značky Nina Ricci.

"Na základě zprávy tajné služby dospěla vláda k závěru, že oba muži jsou důstojníci ruské vojenské zpravodajské služby, známé jako GRU," prohlásila v britském parlamentu premiérka Theresa Mayová s tím, že útočníci nejednali na vlastní pěst. "Operace musela být schválená na vyšší úrovni ruského státu," upozornila.

Mayová také prohlásila, že působení GRU je "hrozbou pro všechny naše spojence a naše občany". Podle ní je potřeba posílit společnou ostražitost vůči GRU. Kvůli kauze si předvolala i ruského chargé d'affaires v Londýně.

Premiérka zároveň dodala, že v úterý večer o Skripalovi mluvila s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Británie už také požádala o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN. Jednání by se mělo konat už ve čtvrtek, informovala britská velvyslankyně v OSN Karen Pierceová. Londýn chce ostatní členy RB OSN seznámit s nejnovějším vývojem ve vyšetřování kauzy.

Dům Sergeje Skripala v Salisbury.
Dům Sergeje Skripala v Salisbury. | Foto: ČTK

Útok na Skripala a jeho dceru Juliji se odehrál v březnu v jihoanglickém Salisbury. Dvojice, kterou našli v bezvědomí v centru města, byla v kritickém stavu. Později se oba z otravy zotavili.

Následně v červnu ve městě Amesbury, asi deset kilometrů od Salisbury, se zhroutili a byli převezeni do nemocnice pětačtyřicetiletý Charlie Rowley a o rok mladší Dawn Sturgessová. Ta později zemřela.

Laboratorní testy prokázaly, že oba se také otrávili novičokem. Podle Rowleyho našli lahvičku, o které si mysleli, že je od parfému. Obsahovala však "stejnou toxickou látku, která byla nalezena v biologických vzorcích a ve vzorcích z okolního prostředí vztahujících se k otravě Sergeje Skripala," uvedla nyní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Rusko vše popírá

Moskva podle ruských médií popřela, že by jí jména dvojice podezřelých něco říkala. "Jména ani fotografie, které byly zveřejněny v médiích, nám nic neříkají," uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Zároveň Londýn vyzvala ke spolupráci při vyšetřování incidentu v Salisbury.

Ruský prezident Vladimir Putin už po summitu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem v Helsinkách řekl, že britská obvinění jsou nepodložená. "Nikdo nepředložil žádné důkazy. Je to stejné jako obvinění, že se Rusko vměšovalo do amerických voleb," řekl.

Sue Hemmingová z britského vrchního státního zastupitelství nicméně řekla, že vyšetřování shromáždilo dostatek důkazů, aby byla "reálná šance na odsouzení". Vznést obvinění proti Petrovovi a Baširovovi je podle ní "jasně ve veřejném zájmu".

"Avšak podařilo se nám získat evropský zatykač, což znamená, že pokud kterýkoli ze dvou mužů vycestuje do země, ve které zatykač platí, bude zatčen a může být vydán na základě těchto obvinění, u nichž není promlčecí lhůta," uvedla Hemmingová.

VIDEO: Julia Skripalová o léčbě po otravě novičokem

Skripalová natočila vzkaz: Léčba byla invazivní, bolestivá a depresivní | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 2 hodinami

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy