reklama
 
 

Ženám se nedíval do očí. Identita "Džihád Johna" odhalena

Aktualizováno 26. 2. 2015 13:16
Muž, který na videích zveřejněných Islámským státem popravuje zajatce, se podle BBC jmenuje Muhamad Emwazi. Žil v západním v Londýně.

Londýn - Britským tajným službám se podle médií podařilo odhalit identitu teroristy z Islámského státu, kterému média pro jeho britský přízvuk začala přezdívat Džihád John.

Muž, jenž na videích zveřejněných radikály krutě popravuje zajatce, se jmenuje Muhamad Emwazi a pochází ze západního Londýna, píše BBC.

Americký deník The Washington Post přišel s informací, že jde o vysokoškolsky vzdělaného mladého muže z dobře situované rodiny, který se specializoval na programování.

Server listu Guardian píše, že je mu šestadvacet let. A že se do Londýna spolu s rodiči přistěhoval před dvaceti lety z Kuvajtu.

Okolí ho popisuje jako "vousatého pobožného muslima, který se vyhýbal očnímu kontaktu se ženami".

Británie jako obří vězení

Britská policie odmítla zveřejnit jakékoliv podrobnosti. "Už dříve jsme žádali média, aby nespekulovala o podrobnostech našeho vyšetřování, protože to může ohrozit životy," vysvětlil BBC šéf protiteroristického oddělení londýnské policie Richard Walton.

"Z tohoto důvodu nebudeme v této chvíli potvrzovat ničí identitu a nebudeme veřejnost informovat ani o tom, v jaké fázi je nyní vyšetřování," dodal.

Podle informací britských médií nicméně nejde o neznámou postavu. Agenti jeho aktivity údajně sledovali od roku 2011, z taktických důvodů však jeho jméno nezveřejnili.

Deník The Independent píše o tom, že si Emwazi po opakovaných výsleších v e-mailové komunikaci stěžoval, že o něm zpravodajci vědí všechno a že se ho snaží zlomit ke spolupráci.

Vazby na somálské teroristy

Kvůli tomu, že se v Británii cítil jako v obřím vězení, se údajně odstěhoval zpátky do rodného Kuvajtu.

Poprvé se Emwazi objevil na nahrávce ze srpna minulého roku, na níž uřízl hlavu zajatému americkému novináři Jamesovi Foleymu.

V dalších měsících se pak na internetu postupně vršily další záznamy poprav, na nichž Džihád John popravil amerického novináře Stevena Sotloffa, britského humanitárního pracovníka Davida Hainese, britského řidiče taxi Alana Henninga a amerického humanitárního pracovníka Abdula-Rahmana Kassiga.

V minulosti měl Muhamad Emwazi vazby na somálskou teroristickou organizaci  Aš-Šabáb a byl členem nejméně třináctičlenné teroristické buňky, která sídlila v Londýně.

Podle zdrojů Guardianu z londýnské islamistické komunity o sobě dal Emwazi poprvé vědět před pěti nebo šesti lety. "Tehdy se objevil a začal hlásat," řekl deníku jeden z radikálů. Krom jiných se měl Džihád John stýkat i s Londýňanem libanonského původu Bilalem Berjawim, který byl před třemi lety zabit v Somálsku při náletu dronu.

autor: Petr Jemelka | 26. 2. 2015 12:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama