Ženám se nedíval do očí. Identita "Džihád Johna" odhalena

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 26. 2. 2015 13:16
Muž, který na videích zveřejněných Islámským státem popravuje zajatce, se podle BBC jmenuje Muhamad Emwazi. Žil v západním v Londýně.
Foto: Reuters

Londýn - Britským tajným službám se podle médií podařilo odhalit identitu teroristy z Islámského státu, kterému média pro jeho britský přízvuk začala přezdívat Džihád John.

Muž, jenž na videích zveřejněných radikály krutě popravuje zajatce, se jmenuje Muhamad Emwazi a pochází ze západního Londýna, píše BBC.

Americký deník The Washington Post přišel s informací, že jde o vysokoškolsky vzdělaného mladého muže z dobře situované rodiny, který se specializoval na programování.

Server listu Guardian píše, že je mu šestadvacet let. A že se do Londýna spolu s rodiči přistěhoval před dvaceti lety z Kuvajtu.

Okolí ho popisuje jako "vousatého pobožného muslima, který se vyhýbal očnímu kontaktu se ženami".

Británie jako obří vězení

Britská policie odmítla zveřejnit jakékoliv podrobnosti. "Už dříve jsme žádali média, aby nespekulovala o podrobnostech našeho vyšetřování, protože to může ohrozit životy," vysvětlil BBC šéf protiteroristického oddělení londýnské policie Richard Walton.

"Z tohoto důvodu nebudeme v této chvíli potvrzovat ničí identitu a nebudeme veřejnost informovat ani o tom, v jaké fázi je nyní vyšetřování," dodal.

Podle informací britských médií nicméně nejde o neznámou postavu. Agenti jeho aktivity údajně sledovali od roku 2011, z taktických důvodů však jeho jméno nezveřejnili.

Deník The Independent píše o tom, že si Emwazi po opakovaných výsleších v e-mailové komunikaci stěžoval, že o něm zpravodajci vědí všechno a že se ho snaží zlomit ke spolupráci.

Vazby na somálské teroristy

Kvůli tomu, že se v Británii cítil jako v obřím vězení, se údajně odstěhoval zpátky do rodného Kuvajtu.

Poprvé se Emwazi objevil na nahrávce ze srpna minulého roku, na níž uřízl hlavu zajatému americkému novináři Jamesovi Foleymu.

V dalších měsících se pak na internetu postupně vršily další záznamy poprav, na nichž Džihád John popravil amerického novináře Stevena Sotloffa, britského humanitárního pracovníka Davida Hainese, britského řidiče taxi Alana Henninga a amerického humanitárního pracovníka Abdula-Rahmana Kassiga.

V minulosti měl Muhamad Emwazi vazby na somálskou teroristickou organizaci  Aš-Šabáb a byl členem nejméně třináctičlenné teroristické buňky, která sídlila v Londýně.

Podle zdrojů Guardianu z londýnské islamistické komunity o sobě dal Emwazi poprvé vědět před pěti nebo šesti lety. "Tehdy se objevil a začal hlásat," řekl deníku jeden z radikálů. Krom jiných se měl Džihád John stýkat i s Londýňanem libanonského původu Bilalem Berjawim, který byl před třemi lety zabit v Somálsku při náletu dronu.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 40 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy