Britové mohou svým dětem zablokovat pasy, aby nejely bojovat za Islámský stát

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
19. 10. 2015 13:09
Od července využilo možnosti blokovat pasy svým dětem jen málo rodičů. Ministryně vnitra je však přesvědčena, že opatření pomáhá bojovat s teroristickou hrozbou, která je podle ní pro Británii "ohromná". Úřady odhadují, že v posledních letech odcestovalo pomáhat džihádistům do Sýrie a Iráku nejméně 700 Britů.
V posledních letech odcestovalo pomáhat džihádistům do Sýrie a Iráku nejméně 700 Britů.
V posledních letech odcestovalo pomáhat džihádistům do Sýrie a Iráku nejméně 700 Britů. | Foto: ČTK/ABACA

Londýn - Vláda britského premiéra Davida Camerona pokračuje ve svém boji s extremismem.

Rozšířila pravomoc, v jejímž rámci mohou rodiče zažádat úřady o odebrání cestovních pasů svých potomků, u nichž mají obavy, že by se - pod vlivem radikálů - mohli vydat do Sýrie nebo Iráku.

Doposud tak mohli učinit u dětí mladších 16 let, nově se bude opatření vztahovat i na 16leté a 17leté děti, napsal server BBC.

"Ohromná" teroristická hrozba

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová připustila, že od července využilo možnosti blokovat pasy svým dětem jen málo rodičů. Je však přesvědčena, že i toto opatření pomáhá bojovat s teroristickou hrozbou, která je podle ní pro Británii "ohromná".

Smyslem opatření je narušit proud mladých Britů, kteří se nechávají zlákat ideologií radikálního hnutí Islámský stát (IS), aby se přidali k této skupině, která ovládá značná území na Blízkém východě.

Lidem, kteří jsou odsouzeni na nějakou extremistickou činnost, bude podle nových opatření také automaticky zakázáno pracovat s dětmi.

"Nová vládní 'Strategie proti extremismu' je jasným signálem změny, kterou jsme učinili, abychom se postavili této škodlivé ideologii s odhodláním, rozhodností a s cílem vybudovat větší Británii," vysvětlil podle agentury Reuters premiér Cameron posilování protiteroristických opatření.

Vyvolá to nepřátelství, varují muslimští předáci

Místní muslimští předáci podle BBC ale varují, že nová vládní strategie "není správnou cestou a může vyvolat nepřátelství (vůči úřadům) ze strany muslimů v Británii".

Cameron již v neděli zveřejnil plán investovat pět milionů liber (184 milionů Kč) na podporu projektů, které budou bránit šíření propagandy extremistických skupin typu IS na internetu i jinde ve společnosti.

Další peníze hodlá vláda utratit na projekt v příštích letech. Cílem je vybudovat celonárodní síť organizací, které by bojovaly proti všem formám extremistické ideologie.

Úřady podle BBC odhadují, že v posledních letech odcestovalo z Británie pomáhat džihádistům do Sýrie a Iráku nejméně 700 Britů. Na Blízkém východě se tito převážně mladí lidé ještě více radikalizují a po návratu představují pro Británii teroristickou hrozbu.

 

Právě se děje

Další zprávy