Na vyšetřování útoku na cizince dohlédnu, slíbila Polákům britská ministryně

ČTK ČTK
6. 9. 2016 12:35
Kvůli napadání cizinců po červnovém referendu o Brexitu přijela do Británie vládní delegace z Polska. "Připomněli jsme zástupcům Spojeného království, že Poláci se do britské společnosti dobře začlenili, tvrdě pracují, platí daně a zaslouží si ochranu a péči," řekl ministr zahraničí Witold Waszczykowski.
Foto: Reuters

Londýn/VaršavaBritská ministryně vnitra Amber Ruddová slíbila zástupcům polské vlády, že pozorně dohlédne na vyšetřování nedávného útoku na dvojici Poláků ve městě Harlow. Informoval o tom týdeník Wprost.

Polská delegace v čele s ministrem zahraničí Witoldem Waszczykowským přiletěla do britské metropole v pondělí, aby jednala o množících se napadeních Poláků po britském referendu o odchodu z Evropské unie.

"Připomněli jsme zástupcům Spojeného království, že Poláci se do britské společnosti dobře začlenili, tvrdě pracují, platí daně a zaslouží si ochranu a péči," řekl novinářům Waszczykowski.

Schůzka, které se zúčastnil také šéf britské diplomacie Boris Johnson, trvala podle polského šéfdiplomata přes hodinu. "Hovořili jsme o tom, jak se dostat z této situace, jak můžeme pomoci a co můžeme očekávat od britských úřadů – jak mohou zajistit bezpečnost Poláků," dodal Waszczykowski.

Polská diplomacie reagovala na nedávný incident v britském městě Harlow, kdy dav mladých přepadl dvojici Poláků a čtyřicetiletý Arkadiusz Jozwik na následky zranění zemřel.

Minulou neděli byli v Harlow napadeni další dva Poláci, a to jen několik hodin poté, co se stovky lidí zúčastnily pochodu solidarity s obětí předchozího útoku.

Xenofobních útoků na Východoevropany podle diplomatů přibývá od červnového referenda o odchodu Británie z Evropské unie.

Podle oficiálních údajů z roku 2014 žije v Británii asi 790 000 Poláků, což je činí po Indech druhou největší komunitou přistěhovalců v zemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy