Britové dostanou do žil polskou krev. Doslova

Martin Ehl
19. 8. 2015 14:21
Ve Velké Británii žije 726 000 Poláků a mnozí z nich si stěžují na diskriminaci. Místo plánované protestní stávky se zrodila masová akce na darování krve.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Poláci tvoří druhou největší menšinu ve Velké Británii, ale cítí se diskriminovaní.

Na čtvrtek 20. srpna proto někteří předáci polské menšiny svolali demonstraci před parlament a vyzvali své krajany, aby šli do stávky a nepracovali. Tím by se podle nich ukázalo, jak jsou na nich třeba britské veřejné služby závislé.

Jenže jeden ze čtenářů v Británii vycházejícího týdeníku Polish Express přišel s ještě lepším nápadem: Na výraz protestu, ale zároveň pozitivního příspěvku k životu v britské společnosti, budou Poláci v Británii dávat krev a vyfotí se s hashtagem #polishblood.

Akce rychle získala mnohem větší ohlas a podporu než plánovaná stávka. Ta by podle jejích organizátorů zastavila Británii během tří hodin, protože Poláci často pracují v různých službách.

Poláci ani Britové neznají nejznámější českou operetu Polská krev, akce "pozitivní stávky" se tedy stala vážně míněným a naprostým hitem sociálních sítí v Británii.

Už nyní se na facebookové stránce k odběru krve přihlásily více než dva tisíce Poláků a desítky začaly posílat své fotografie z odběru nebo e-mailem potvrzení o tom, že darovali krev.

Britská Národní zdravotní služba (NHS) už s předstihem varovala, aby si lidé na 20. srpna domluvili termín odběru, protože nebude kvůli očekávanému velkému zájmu schopna uspokojit všechny nabídky.

Polská akce, kterou veřejně podpořila čtyřicítka polských organizací v Británii, se stala předmětem zájmu všech možných britských médií. V Británii totiž žije zhruba 726 000 občanů s polským pasem, mají často své obchody, média i organizace. Polština se stala na britských ostrovech druhým nejpoužívanějším jazykem. Většina jich přišla po otevření hranic po vstupu do EU v roce 2004.

Menšina se stala předvolebním tématem, když část konzervativců a britští nacionalisté ze strany UKIP obvinili Poláky a další přistěhovalce, že jen zneužívají sociálních dávek. Britská vláda ale sama spočítala, že v letech 2001 až 2011 přistěhovalci z Evropy (tedy nejen Poláci, ale i další z členských států EU) přispěli do britského státního rozpočtu ročně částkou 2732 liber na osobu (cca 105 000 Kč).

"Prosím uvědomte si, že polští imigranti přinášejí více zisků než nákladů, britské úřady by si to měly uvědomit," řekl v rozhovoru pro list Politico nový polský prezident Andrzej Duda. "Z Polska do Británie odcházejí velmi vysoce kvalifikovaní lidé, kteří pracují pro britskou ekonomiku a společnost."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy