Britové dostanou do žil polskou krev. Doslova

Martin Ehl
19. 8. 2015 14:21
Ve Velké Británii žije 726 000 Poláků a mnozí z nich si stěžují na diskriminaci. Místo plánované protestní stávky se zrodila masová akce na darování krve.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Poláci tvoří druhou největší menšinu ve Velké Británii, ale cítí se diskriminovaní.

Na čtvrtek 20. srpna proto někteří předáci polské menšiny svolali demonstraci před parlament a vyzvali své krajany, aby šli do stávky a nepracovali. Tím by se podle nich ukázalo, jak jsou na nich třeba britské veřejné služby závislé.

Jenže jeden ze čtenářů v Británii vycházejícího týdeníku Polish Express přišel s ještě lepším nápadem: Na výraz protestu, ale zároveň pozitivního příspěvku k životu v britské společnosti, budou Poláci v Británii dávat krev a vyfotí se s hashtagem #polishblood.

Akce rychle získala mnohem větší ohlas a podporu než plánovaná stávka. Ta by podle jejích organizátorů zastavila Británii během tří hodin, protože Poláci často pracují v různých službách.

Poláci ani Britové neznají nejznámější českou operetu Polská krev, akce "pozitivní stávky" se tedy stala vážně míněným a naprostým hitem sociálních sítí v Británii.

Už nyní se na facebookové stránce k odběru krve přihlásily více než dva tisíce Poláků a desítky začaly posílat své fotografie z odběru nebo e-mailem potvrzení o tom, že darovali krev.

Britská Národní zdravotní služba (NHS) už s předstihem varovala, aby si lidé na 20. srpna domluvili termín odběru, protože nebude kvůli očekávanému velkému zájmu schopna uspokojit všechny nabídky.

Polská akce, kterou veřejně podpořila čtyřicítka polských organizací v Británii, se stala předmětem zájmu všech možných britských médií. V Británii totiž žije zhruba 726 000 občanů s polským pasem, mají často své obchody, média i organizace. Polština se stala na britských ostrovech druhým nejpoužívanějším jazykem. Většina jich přišla po otevření hranic po vstupu do EU v roce 2004.

Menšina se stala předvolebním tématem, když část konzervativců a britští nacionalisté ze strany UKIP obvinili Poláky a další přistěhovalce, že jen zneužívají sociálních dávek. Britská vláda ale sama spočítala, že v letech 2001 až 2011 přistěhovalci z Evropy (tedy nejen Poláci, ale i další z členských států EU) přispěli do britského státního rozpočtu ročně částkou 2732 liber na osobu (cca 105 000 Kč).

"Prosím uvědomte si, že polští imigranti přinášejí více zisků než nákladů, britské úřady by si to měly uvědomit," řekl v rozhovoru pro list Politico nový polský prezident Andrzej Duda. "Z Polska do Británie odcházejí velmi vysoce kvalifikovaní lidé, kteří pracují pro britskou ekonomiku a společnost."

 

Právě se děje

před 58 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy