Británie paralyzovaná vedrem: Padl absolutní teplotní rekord, zastavily se i vlaky

ČTK ČTK
19. 7. 2022 13:58
V Británii padl teplotní rekord, poprvé je tam více než 40 stupňů Celsia. Meteorologové na londýnském letišti Heathrow naměřili 40,2 stupně, informovala agentura Reuters. Dosavadní maximum 38,7 stupně Britové zaregistrovali v roce 2019.
Londýnské Trafalgarské náměstí během vlny veder.
Londýnské Trafalgarské náměstí během vlny veder. | Foto: Reuters

Kvůli vysokým teplotám se v zemi v pondělí i úterý zastavila železniční doprava, některé školy zrušily výuku a ošetřovatelé v zoologických zahradách nabízeli zvířatům ledová lízátka.

Britský meteorologický úřad Met Office na Twitteru uvedl, že teplota bude během dne ještě stoupat. Britský nejvyšší soud se v úterý musel uzavřít pro návštěvníky poté, co byl kvůli problémům s klimatizací nucen přesunout jednání na internet. Britské muzeum plánuje zavřít dříve. Mnoho veřejných budov včetně nemocnic nemá klimatizaci, což je odrazem toho, jak neobvyklé je takové extrémní horko v zemi známé spíše deštěm a mírnými teplotami, poznamenala AP.

V Británii, která má v extrémních vedrech nebo při sněhové kalamitě potíže s udržením klíčových dopravních služeb, úřady vyhlásily nejvyšší výstrahu. Meteorologové už dříve předpovídali, že tři roky starý teplotní rekord padne.

Ministr dopravy Grant Shapps uvedl, že potrvá mnoho let, než Británie plně zmodernizuje svou infrastrukturu tak, aby dokázala odolat vyšším teplotám.

"Zaznamenali jsme značné narušení cestování," řekl stanici BBC. "Dnes pravděpodobně zažijeme nejteplejší den, jaký kdy byl ve Velké Británii. Infrastruktura, jejíž velká část byla vybudována ve viktoriánské době, prostě nebyla na takové teploty stavěna," uvedl ráno Shapps.

Vlna veder již týden sužuje velkou část Evropy. V Portugalsku, ve Španělsku a ve Francii ji provázejí rozsáhlé požáry.

V Británii provozovatelé železniční dopravy vyzvali lidi, aby cestovali pouze v nezbytných případech. Zrušili také několik spojů, včetně klíčové trasy mezi severovýchodní Anglií a Londýnem.

Společnost Network Rail, která spravuje většinu železniční sítě v Británii, zveřejnila snímek zkroucené kolejnice nedaleko Londýna.

Londýnské letiště Luton muselo v pondělí přerušit provoz poté, co identifikovalo "povrchový defekt" na ranveji. Na vojenské letecké základně nedaleko Oxfordu se zase kvůli vysokým teplotám roztekla ranvej.

Nejméně jedna velká zoologická zahrada oznámila, že kvůli počasí zůstane zavřená. Bristolská zoo uvedla, že ošetřovatelé krmí některé opice, papoušky a pandy zmrzlými ledovými lízátky naplněnými zeleninou, listy nebo moučnými červy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy