Británii a Francii sužuje vichřice, Angličané se obávají povodní

ČTK ČTK
8. 2. 2016 12:32
Spojené království a Francii v pondělí zasáhla silná vichřice. Výpadek elektřiny hlásí tisíce domácností, problémy se objevily i na silnicích. Rychlost větru v nárazech přesahuje i 130 kilometrů za hodinu, Angličané se obávají povodní. Ke zlepšení situace by podle britských a francouzských médií mělo dojít nejdříve večer.
Anglii zasáhly povodně i na konci loňského roku. Ilustrační foto.
Anglii zasáhly povodně i na konci loňského roku. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn/Paříž - Část Británie a Francie v pondělí sužuje silná vichřice, rychlost větru v nárazech přesahuje i 130 kilometrů za hodinu.

Tisíce domácností v obou zemích již přišly o dodávky elektrického proudu, na mnoha místech je narušena doprava a úřady především v Anglii varují před povodněmi.

Ke zlepšení situace by podle britských a francouzských médií mělo dojít nejdříve v pondělí večer.

Angličané očekávají desítky povodní

Bez elektřiny se již ocitlo nejméně 5000 domácností v hrabství Gloucestershire a dalších místech jižní a západní Anglie. Bouře narušila tamní silniční, železniční, lodní i leteckou dopravu.

Úřady počítají s tím, že Anglii a Wales postihne v průběhu dne celkem 60 až 260 různě velkých povodní. Zatím nejsilnější vítr byl naměřen na ostrově Man, kde podle BBC dosáhl síly 154 kilometrů v hodině.

Vichr o rychlosti kolem 139 kilometrů v hodině začal také bičovat západní a severozápadní pobřeží Francie. V 15 ze stovky francouzských departementů byl vyhlášen stav ohrožení. Žádné škody ani zranění dosud hlášeny nebyly.

Tisíce lidí jsou již ale bez elektřiny. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve vyzval obyvatele k co největší opatrnosti. Vichr by podle meteorologů měl ustat kolem 20:00 SEČ, ale pobřežní oblasti bude i poté ohrožovat silné vlnobití.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 27 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy