Británii a Francii sužuje vichřice, Angličané se obávají povodní

ČTK ČTK
8. 2. 2016 12:32
Spojené království a Francii v pondělí zasáhla silná vichřice. Výpadek elektřiny hlásí tisíce domácností, problémy se objevily i na silnicích. Rychlost větru v nárazech přesahuje i 130 kilometrů za hodinu, Angličané se obávají povodní. Ke zlepšení situace by podle britských a francouzských médií mělo dojít nejdříve večer.
Anglii zasáhly povodně i na konci loňského roku. Ilustrační foto.
Anglii zasáhly povodně i na konci loňského roku. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn/Paříž - Část Británie a Francie v pondělí sužuje silná vichřice, rychlost větru v nárazech přesahuje i 130 kilometrů za hodinu.

Tisíce domácností v obou zemích již přišly o dodávky elektrického proudu, na mnoha místech je narušena doprava a úřady především v Anglii varují před povodněmi.

Ke zlepšení situace by podle britských a francouzských médií mělo dojít nejdříve v pondělí večer.

Angličané očekávají desítky povodní

Bez elektřiny se již ocitlo nejméně 5000 domácností v hrabství Gloucestershire a dalších místech jižní a západní Anglie. Bouře narušila tamní silniční, železniční, lodní i leteckou dopravu.

Úřady počítají s tím, že Anglii a Wales postihne v průběhu dne celkem 60 až 260 různě velkých povodní. Zatím nejsilnější vítr byl naměřen na ostrově Man, kde podle BBC dosáhl síly 154 kilometrů v hodině.

Vichr o rychlosti kolem 139 kilometrů v hodině začal také bičovat západní a severozápadní pobřeží Francie. V 15 ze stovky francouzských departementů byl vyhlášen stav ohrožení. Žádné škody ani zranění dosud hlášeny nebyly.

Tisíce lidí jsou již ale bez elektřiny. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve vyzval obyvatele k co největší opatrnosti. Vichr by podle meteorologů měl ustat kolem 20:00 SEČ, ale pobřežní oblasti bude i poté ohrožovat silné vlnobití.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Zátěžové testy ČNB opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven

Dohledové zátěžové testy České národní banky letos opět prokázaly odolnost tuzemských bank a pojišťoven. Testování zahrnující téměř všechny banky a pojišťovny prokázalo, že oba sektory jsou odolné proti případnému nepříznivému ekonomickému vývoji. Testy ČNB provedla na základě dat ke konci roku 2018.

Zdroj: ČTK
Další zprávy