Každý den bití a znásilňování, v dětství obřízka. Tisíce britských žen žijí ve vynuceném manželství

Hana Vařáková Hana Vařáková
1. 6. 2018 10:08
Každý rok zavolají na britskou tísňovou linku tisíce žen, které si stěžují, že byly donuceny ke svatbě. Žijí v otřesných podmínkách, manželé je denně bijí a zakazují jim opouštět dům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Londýn - Čelila bití a opakovanému znásilňování, musela nonstop pracovat v domácnosti. Zrazená vlastní rodinou a odříznutá od okolního světa nakonec zoufalá teenagerka zavolala na linku pomoci.

Jde o jeden z mnoha případů z Británie, týraná sedmnáctiletá dívka totiž pochází ze severu Anglie.

Už jako malé dítě ji rodiče odvezli do Somálska, kde jí nechali udělat bolestivou obřízku, bez tišících léků. V Africe a jiných částech světa se touto brutální metodou odstraňují některé části ženských vnějších pohlavních orgánů a ty se poté ještě zašijí.

Když bylo zoufalé Britce šestnáct let, seznámili ji rodiče v Anglii s mužem ve středním věku. Hned následující den se za něj musela provdat. A začalo peklo. Její násilnický muž ji hned během svatební noci "rozřízl" nožem, aby tak zpečetil jejich manželství.

Následovaly měsíce bití, ponižování a znásilňování. Když dívka otěhotněla, doufala, že ji manžel nechá být. Zneužívání však ani potom nepřestalo.

Dívka musela také znovu podstoupit ženskou obřízku, tentokrát podle pokynů svého manžela. Pak jí dokonce bránil v návštěvách lékaře během těhotenství, aby se nepřišlo na její čerstvé řezné rány.

Podle Alexe, pracovníka charitativní organizace Karma Nirvana, který s dívkou mluvil po telefonu, se Britka po tomto úvodním hovoru ozvala ještě jednou. Stěžovala si, že se její situace zhoršuje a ona už neví, jak dál. "Pak už jsme o ní nikdy neslyšeli. To byl nejotřesnější případ, s jakým jsem se kdy setkal," řekl Alex reportérce listu The Guardian.

Oběti odmítají svědčit

V letech 2014 až 2016 bylo ve Velké Británii oficiálně zaznamenáno 3546 vynucených svateb. Každá čtvrtá nevěsta byla přitom mladší osmnácti let.

Charitativní organizace, které poskytují pomoc lidem žijícím ve vynuceném manželství, ale upozorňují, že jde jen o špičku ledovce. Ve skutečnosti je na britských ostrovech takových případů mnohem více.

Například na zmíněnou linku pomoci organizace Karma Nirvana ve stejném období zavolalo přes 22 tisíc lidí. A za loňský rok šlo o dalších 8870 telefonátů, přičemž více než 700 volajících byly dívky do 18 let a dvě stovky do 15 let.

Dívky a ženy jsou často pod pohrůžkou násilí držené doma a nucené k práci i k sexu. Podle expertů jde o novodobou formu otroctví a pachatelé by měli být stíháni, protože jde o zločin. To je ale obtížné, protože oběti mnohdy odmítají svědčit proti svým rodinám.

Jen žádnou hanbu

Nucené sňatky jsou sice zahrnuté v zákoně o obchodování s lidmi, který přijala Evropská unie a v roce 2013 ho převzala i Británie, v praxi ho ale britské soudy ještě donedávna neuplatňovaly.

První takový proces v Británii skončil minulý týden v Birminghamu. Žena pod záminkou dovolené vylákala svou sedmnáctiletou dceru do Pákistánu, kde ji přinutila ke sňatku. Vyhrožovala jí, že spálí její cestovní pas, pokud si nevezme čtyřiatřicetiletého Pákistánce, s nímž se už dříve setkala, a dokonce s ním - jako třináctiletá dívka - otěhotněla.

Žena odešla s trestem čtyři a půl roku vězení. Soud však dospěl k verdiktu především díky tomu, že dcera byla ochotná svědčit proti své matce.

"Víme, že v Británii žijí tisíce žen a dívek - ale také mužů - za zavřenými dveřmi v nucených manželstvích. Těchto trestných činů je ale nahlášeno jen žalostně málo," uvedla pro deník The Guardian šéfka organizace Karma Nirvana Jasvinder Sangherová.

"Zachází se s nimi jako s otroky, jsou vystaveni hrozbám a násilí. Oběti navíc čelí tlaku od svých vlastních rodin, které je nutí, aby v manželství vydržely a zabránily tak hanbě, jež by zasáhla celou rodinu," dodává.

Nevěsta jako majetek ženichovy rodiny

Britská právnička a poradkyně OSN Parosha Chandranová poukazuje na špatnou ochranu obětí ze strany státu. "Neexistují přesná kritéria v právních termínech, podle kterých by vynucený sňatek zahrnoval prvky otroctví - s nevěstou se přitom zachází, jako by byla majetkem rodiny, do které se provdala," vysvětluje advokátka.

Podle ní by "rodiny, které nutí své děti do svatby, měly vědět, že jde o trestný čin novodobého otroctví, za který mohou dostat i doživotní trest".

Video: V Maroku trestají nevěru vězením, běžné jsou plastické operace na obnovu panenství, říká Slimani

Současné marocké zákony napomáhají něčemu, co by se dalo nazvat sexuálním utrpením, upozorňuje francouzsko-marocká spisovatelka Leila Slimani. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy