Anglie a Wales zažily vzácné slabé zemětřesení. Vzrušující odpoledne, usoudili Britové

ČTK ČTK
17. 2. 2018 20:25
Otřesy jsou tu mimořádnou události. Někteří lidé s nadsázkou prohlásili, že po dlouhé době vzrušující sobotní odpoledne.
Epicentrum otřesů se nacházelo přibližně 20 kilometrů severovýchodně od waleského města Swansea.
Epicentrum otřesů se nacházelo přibližně 20 kilometrů severovýchodně od waleského města Swansea. | Foto: Shutterstock

Londýn - Nejsilnější britské zemětřesení za posledních deset let v sobotu postihlo Wales a západní Anglii, kde dosáhly otřesy síly 4,4 stupně. Obyvatelé některých regionů hlásili, že živel roztřásl jejich domy, vážnějším škodám ani zraněním však podle médií nedošlo.

Epicentrum otřesů se nacházelo přibližně 20 kilometrů severovýchodně od waleského města Swansea, ohnisko leželo 7,4 kilometru pod zemí.

Podle Britské geologické služby šlo na britské poměry o relativně mělké zemětřesení, neboť ohnisko otřesů bývá v této oblasti obvykle mezi 15 až 20 kilometry. Šlo o nejsilnější zemětřesení v Británii od roku 2008, kdy Britové naměřili sílu otřesů 5,2 stupně.

Přerušený fotbalový zápas, pohybující se obrazy

Policie ve Walesu podle stanice BBC zaznamenala "extrémně velký počet" tísňových volání spojených s otřesy. Lidé hlásili, že se jim chvějí domy a hýbe nábytek, někteří mluvili o prasklinách ve zdi.

"Zdi se třásly, světla poblikávala a obrazy se hýbaly. Bylo to strašidelné," řekl webu Wales Online Meyrick Sheen z městečka Baglan u Swansea. Univerzita ve Swansea nechala evakuovat svůj kampus kvůli obavám o bezpečí studentů. Ve městě Port Talbot přerušili ligový fotbalový zápas.

Lehčí otřesy hlásili i lidé žijící stovky kilometrů od epicentra, například v okolí Birminghamu či Liverpoolu.

Po dlouhé době vzrušující odpoledne

Britské ostrovy leží v tektonicky klidné oblasti, kde je mimořádnou událostí i takto poměrně slabé zemětřesení. Někteří lidé oslovení médii proto komentovali otřesy s nadsázkou.

"Myslela jsem, že jsem vypila příliš mnoho vína k narozeninovému obědu," řekla BBC Sue Fieldová ze Shropshire u Birminghamu, která prý zemětřesení přečkala ve svém křesle.

Louisie Craigová ze severního Walesu zase prohlásila, že otřesům vděčí za "nejvíce vzrušující sobotní odpoledne za hodně dlouhou dobu".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy