Británie zavře komplex, kde leží tuny směsi s plutoniem

Radim Klekner Radim Klekner
6. 8. 2011 19:00
Po katastrofě v japonské Fukušimě není o směs kysličníku uranu a plutonia zájem
Tsunami, která se přihnala na Fukušimu, zamávala s jadernou energetikou na celém světě
Tsunami, která se přihnala na Fukušimu, zamávala s jadernou energetikou na celém světě | Foto: Reuters

Londýn - Havárie v japonské atomové elektrárně Fukušima nepostavila před dilema spojené s jadernou energetikou jenom Německo, ale také Brity.

Spolková vláda se rozhodla uzavřít německé jaderné reaktory a Britům japonsko po katastrofě oznámilo, že nebude schopno odebrat desítky tun smíšeného kysličníkového paliva (MOX), jež měl v příštích letech vyprodukovat jaderný komplex u obce Sellafield v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie.

Britské úřady se proto rozhodly, že továrnu na zpracování jaderného paliva, která je součástí komplexu u Sellafieldu, z ekonomických důvodů uzavřou.

O MOX, jehož hlavní součástí je oxid plutoničitý a který je používán jen v určitých typech reaktorů, totiž zřejmě nebude v blízké budoucnosti takový zájem, jak Britové původně očekávali.

O přibližně stovku tun nezpracovaného jaderného odpadu pocházejícího především z britských a francouzských atomových elektráren, který se nyní nachází na pozemcích sellafieldského komplexu, nemá z pochopitelných důvodů nikdo zájem.

Jeho skladování je nejenom nebezpečné, ale také nákladné. V Evropě zatím neexistuje žádné hlubinné úložiště a s jeho bezprostřední výstavbou zatím nepočítá ani Británie.

Problémy s produkcí

Jaderný komplex u Sellafieldu provázely zásadní problémy v podstatě už od roku 2002, kdy byl uveden do provozu. Zpracování vyhořelého paliva nikdy nedosáhlo plánované kapacity a namísto 120 tun ročně, továrna vyprodukovala za osm let jen třináct tun oxidu plutonia. 

Britské daňové poplatníky za tu dobu přišla na 1,4 miliardy liber.

"Aby se zabránilo zbytečným nákladům hrazeným z daní je jediným smysluplným řešením co nejrychlejší uzavření výroby," citoval národní úřad NDA dohlížející na zpracování vyhořelého paliva deník Independent.

Britský úřad ovšem nenaznačil, co nyní se stovkou tun jaderného odpadu v Sellafieldu bude.

MOX byl používán ve čtyřech z 55 japonských reaktorů. Definitivní tečku za produkcí paliva v britském jaderném komplexu učinilo rozhodnutí japonské vlády uzavřít atomovou elektrárnu u města Hamaoka, ležící dvě stě kilometrů na jih od Tokia na rozhraní dvou tektonických zlomů.

Británie původně plánovala, že v Sellafieldu postaví další továrnu na zpracování jaderného paliva. Vzhledem k současným chabým vyhlídkám britské ekonomiky však bude projekt se vší pravděpodobností přinejmenším na několik let pozastaven.

Ve čtvrtek oznámil ministr financí David Osborne, že hospodářský růst v zemi letos dosáhne nanejvýš jednoho procenta hrubého domácího produktu. Původní předpoklad činil 1,7 procenta HDP. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy