Tvrdá kampaň před britskými volbami: Politici se přou o brexit i "divoké utrácení"

Ondřej Houska Ondřej Houska
15. 11. 2019 16:50
Kdyby se svět řídil tím, co chce Boris Johnson, Velká Británie by už nebyla členem Evropské unie. Britský premiér prosazoval, aby Spojené království odešlo 31. října, ale nestihl to protlačit v britském parlamentu. Británie tak členem EU stále je – a Johnsonova vláda teď unii požádala o pomoc kvůli záplavám, které postihly sever Anglie.

"Dostali jsme žádost od britských úřadů a aktivovali jsme unijní satelitní systém Copernicus, který dodá mapy oblastí zasažených záplavami," řekla mluvčí Evropské komise Mina Andrejevová. Copernicus je evropský program pro monitorování stavu životního prostředí.

Londýn může požádat unii také o finanční podporu z Fondu solidarity. Dostat by mohl zhruba půl milionu eur, tedy skoro 13 miliard korun.

Británie stále zůstává plnohodnotným členem EU a na zmíněnou pomoc má nárok. Brexit je však zároveň tématem kampaně před předčasnými volbami, které ve Spojeném království budou 12. prosince.

Za vše mohou imigranti, polomarxistická vláda. Labouristé se s konzervativci ve spotech nešetří | Video: Labour party, Conservatives

"My brexit uskutečníme," opakuje Johnson o hlavním programovém bodu své Konzervativní strany. Slibuje, že v případě vítězství ve volbách urychleně vyvede Británii z EU na základě dohody, kterou s členskými státy unie dojednal minulý měsíc.

Opoziční labouristé tvrdí, že tato dohoda je špatná a Británie kvůli ní zchudne. Pokud se po volbách stane premiérem jejich lídr Jeremy Corbyn, vyjedná prý s unií novou smlouvu o podobě vystoupení. Tu následně Britům předloží v novém referendu, kde budou lidé moci zvolit i případně možnost setrvání v EU.

Divoké utrácení a vylhané odhady

Labouristé jsou ale ohledně brexitu rozdělení. Drtivá většina jejich členů požaduje, aby Corbyn jasně podpořil setrvání v EU, což ale šéf strany odmítá. V současné předvolební kampani se proto snaží mluvit o brexitu co nejméně. Věří, že voliče přesvědčí důrazem na témata, jako je více peněz pro zdravotnictví nebo výstavba infrastruktury.

Podle konzervativců by všechny sliby labouristů stály v příštích letech 1,2 bilionu liber, tedy astronomických 35 bilionů korun. "Nemůžeme Jeremymu Corbynovi dovolit jeho divoké utrácení, které by naše děti zatížilo obrovským dluhem," prohlásil například ministr financí Sajid Javid.

Podle labouristů se ale jedná o výmysl. "Je to směšný příklad konzervativní lživé zprávy," reagoval labouristický stínový ministr financí John McDonnell. Tvrzení označil za "nekompetentní směsici vylhaných odhadů a špatné matematiky".

Labouristé ani konzervativci svůj volební program zatím nezveřejnili. Faktem je, že labouristé chystají sliby, které budou podle odborníků skutečně stát stovky miliard liber. Jde nejen o velké investice do budování infrastruktury, ale také na zlepšení školství. Současná opozice chce taky znárodnit desetinu akcií velkých firem a předat je jejich zaměstnancům. Za to by majitelům těchto firem vyplatila kompenzaci.

Utrácet ale chtějí i konzervativci, kteří přitom tradičně prosazovali politiku úsporných opatření. Jejich dosud známé sliby by stály minimálně desítky miliard liber. Chtějí zvýšit výdaje na školství nebo na bezpečnost.

Corbyn doufá, že jeho labouristé voliče přesvědčí také připomínkami toho, že se jejich mzdy za posledních devět let, kdy vládnou konzervativci, reálně propadly. Pokud už mluví o brexitu, zmiňuje hlavně riziko, že se premiér Boris Johnson po odchodu z EU pokusí uzavřít dohodu o volném obchodu se Spojenými státy, která by mohla vést například k výraznému zdražení léků. Johnson to označuje za strašení.

Průzkumy favorizují konzervativce

Vzájemná obviňování svědčí o tom, že letošní volební kampaň se v Británii vede mimořádně tvrdě. Johnson v ní už Corbyna přirovnal k sovětskému diktátorovi Josifu Stalinovi.

V průzkumech veřejného mínění má Konzervativní strana před labouristy dvouciferný náskok. Nejspíš jí pomůže i fakt, že Strana pro brexit europoslance Nigela Farage nepostaví kandidáty v těch volebních obvodech, ve kterých v minulých volbách v roce 2017 zvítězili konzervativci.

Corbyn ale doufá, že zopakuje velké překvapení z předchozích voleb, kdy v průzkumech ztrácel ještě víc, ale nakonec získal téměř stejně hlasů jako konzervativci, kteří navíc v parlamentu přišli o většinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy