Britská vláda vydala 12 podmínek Brexitu. Potvrdila, že odchod země z EU bude nekompromisní

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2017 15:32
Britská vláda vydala takzvanou bílou knihu o plánovaných podmínkách Brexitu. Dokument obsahuje 12 základních bodů. Ty se týkají například kontroly hranic nebo obchodních vztahů s Evropskou unií. Bílá kniha potvrzuje, že britská premiérka Theresa Mayová skutečně počítá s "tvrdým Brexitem", a tedy i s odchodem země z evropského jednotného trhu. Kabinet Mayové hodlá spustit odchod z EU nejpozději koncem března.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn – Britská vláda ve čtvrtek vydala takzvanou bílou knihu o strategii Brexitu. Tou se chce řídit při očekávaném vyjednávání podmínek britského odchodu z Evropské unie. Uvedla to zpravodajská stanice BBC.

Tento dokument podle mluvčí vlády potvrzuje hlavní linie, které v lednu ohlásila premiérka Theresa Mayová. Oznámila tehdy záměr dosáhnout takzvaného "tvrdého" Brexitu, tedy nekompromisního odchodu země z EU.

"Vláda usiluje o to, aby výsledek Brexitu prospěl oběma stranám," řekl poslancům ministr pro Brexit David Davis při zveřejnění dokumentu. "Chceme, aby EU byla politicky a ekonomicky úspěšná. Británie bude usilovat o nové kladné a konstruktivní partnerství s EU," ujistil ministr.

Podle agentury AP se tak Londýn snaží rozptýlit některé nejistoty mezi evropskými partnery ohledně průběhu a vyústění rozluky.

Konzervativní vláda se dlouho zdráhala zveřejnit svou strategii a Mayová tvrdila, že její projev 17. ledna byl dostačující. Nakonec ustoupila tlaku poslanců, kteří podobný dokument požadovali od začátku ledna. Tehdy Nejvyšší soud rozhodl, že o zahájení rozhovorů o Brexitu nemůže rozhodnout sama vláda, ale musí ho potvrdit parlament.

Poslanci příslušný návrh zákona ve středu v prvním čtení schválili. Vláda hodlá proces Brexitu oficiálně zahájit v březnu.

Mayová ke strategii v projevu zdůraznila, že Londýn ve společenství neusiluje ani o částečné, ani o přidružené členství. Hodlá vystoupit z jednotného trhu a z dalších unijních struktur, včetně soudního systému.

Chce mít kontrolu nad přílivem lidí i z unijních zemí a hodlá s EU uzavřít zcela nové celní a další dohody.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek tehdy k jejímu projevu řekl, že pokud bude Británie kontrolovat počet příchozích z EU, musí počítat s recipročním opatřením ze strany unijních zemí.

Podle českých analytiků oslovených ČTK mohou britské plány snížit ekonomický růst Česka v prvním roce po Brexitu o několik desetin procentního bodu. Výrazně může Brexit v navržené podobě ovlivnit například automobilky v případě ukončení bezcelního obchodu. Celkově prý ale budou dopady na českou ekonomiku omezené.

Potvrdilo to suverenitu parlamentu, bude mít o Brexitu poslední slovo, bude o tom finálně rozhodovat, nikoliv vláda. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy