Británie vydá Státům autistického hackera. Hledal UFO

hp
27. 11. 2009 8:25
Hacker se prý snažil nalézt ve vládních počítačích důkazy o existenci UFO
Hacker chtěl ve vládních počítačích zjistit, zda existují mimozemšťané. Ilustrační foto.
Hacker chtěl ve vládních počítačích zjistit, zda existují mimozemšťané. Ilustrační foto. | Foto: CIA / Wikimedia Commons

Glasgow (Velká Británie) - Britský počítačový hacker Gary McKinnon, který je obviněn z toho, že se vloupal do počítačů americké armády, bude vydán do Spojených států. Ministr vnitra Alan Johnson totiž rozhodl, že jeho vydání nebude bránit, informovala BBC.

Sám McKinnon, který trpí tzv. Aspergerovým syndromem, tedy jednou z forem autismu, přiznává, že se v letech 2001 až 2002 vloupal do sedmadevadesáti počítačů americké vlády včetně počítačů NASA a Pentagonu. Podle svých slov se snažil najít důkazy o existenci mimozemšťanů.

Rodině obviněného hackera Johnson řekl, že tomu nezabrání ani McKinnonova nemoc. Právníci obviněného už oznámili, že se budou bránit.

"Doufáme, že v určitém okamžiku někdo pochopí smysl jeho činu a zakročí. Celý právnický tým ví, že to nemůžeme vzdát, protože v některých ohledech je to podobné řešení případu trestu smrti, a my jsme zcela přesvědčeni, že Garyho život je v sázce," prohlásila podle BBC jeho právnička Karen Todnerová.

V příštím týdnu plánuje učinit kroky k tomu, aby bylo rozhodnutí soudně přezkoumáno. Pokud by neuspěla, předložila by prý případ Evropskému soudu pro lidská práva.

Podle ministra Johnsona však k porušení McKinnonových práv nedošlo. "Vzhledem k oprávněným obavám o zdraví pana McKinnona jsme žádali a také dostali ujištění ze strany Spojených států, že o jeho potřeby bude postaráno," dodal.

Pokud by američtí soudci shledali hackera vinným, mohl by strávit ve vězení až šedesát let.

 

Právě se děje

Další zprávy