Británie uzavřela s Čínou kontrakty za 1,5 miliardy

Radim Klekner Radim Klekner
27. 6. 2011 18:07
Do roku 2015 chce Londýn objem obchodu s Pekingem zdvojnásobit
Britský premiér se svým čínským protějškem zdraví před rezidencí v Downing Street
Britský premiér se svým čínským protějškem zdraví před rezidencí v Downing Street | Foto: Reuters

Londýn - Když jde o byznys, musí lidská práva stranou. Platilo to v moderních dějinách vždy a v případě Číny zvlášť.

Míru demokratických svobod v někdejší Říši středu kritizovali američtí prezidenti, stejně jako zástupci Evropské unie, když se ale naskytla možnost uzavřít s Čínou další obchodní kontrakt, nezadrhla se při jeho podpisu ruka žádného státníka.

Nejinak tomu bylo i v pondělí v Londýně, kde se britský premiér David Cameron dohodl se svým čínským protějškem Wenem Ťiao Panem na tom, že do roku 2015 zdvojnásobí objem obchodní výměny mezi oběma zeměmi.

Pro začátek oznámil Cameron nové kontrakty ve výši 1,4 miliardy liber. Předseda britské vlády doufá, že se s jejich pomocí podaří alespoň částečně snížit obchodní schodek s Čínou.

Příležitost pro Británii

Peking zaznamenával i v časech finanční a ekonomické krize z let 2007-2009 hospodářský růst na úrovni osmi až devíti procent hrubého domácího produktu a rudý kapitalismus bez problémů válcoval celý svět.

"Obchod s Čínou je pro Velkou Británii obrovskou příležitostí, na druhé straně máme také co nabídnout," citovala Camerona po rozhovorech s Wenem, který je v Londýně na třídenní návštěvě, stanice BBC. "Obě země musí v ohledu na přístup na trhy vzájemně dostát svým závazkům."

Krize se nevyhnula ani britským ostrovům a Cameron nevynechá žádnou příležitost, jak pomoci místním firmám. Zadluženost země se přiblížila osmdesáti procentům a snížit ji dokáže jen prudký růst ekonomiky. Ten může zajistit jen dostatek nových obchodních smluv.

Peking zaplavuje již roky západní trhy zbožím, které na Západě nenachází díky levné pracovní síle, jíž má nejlidnatější země světa více než dost, žádnou konkurenci.

S dalším posílením vzájemné obchodní výměny neměl Cameron přesto žádný problém. Britské firmy by mohly v Číně nalézt nové uplatnění zejména v oblasti inženýrských staveb a výzkumu.

Aby utlumil kritiku ze strany organizací na ochranu lidských práv, zmínil se předseda britské vlády na tiskové konferenci alespoň krátce o "nezbytnosti rozvoje občanské společnosti a svobodě slova", které jsou podle jeho slov "nezbytným předpokladem ekonomické prosperity".

Objem exportu se zvýšil o pětinu

Na adresu čínského hospodářského rozvoje ovšem nešetřil chválou.

Také z toho důvodu, že na čínské trhy budou mít již záhy lepší přístup také produkty britských farmářů. Čínský premiér Cameronovi přislíbil, že zruší zákaz dovozu britské drůbeže vyhlášený v souvislosti s epidemií ptačí chřipky v roce 2007 a Britové budou moci na východ vyvážet také více vepřového masa.

Čínské firmy se na druhou stranu zajímají o kontrakty v souvislosti se stavbou vysokorychlostní železnice, kterou vláda plánuje mezi Londýnem a Birminghamem.

Předseda britské vlády si je dobře vědom toho, že pokud nebude rozvíjet hospodářské styky s Čínou, místo Britů zaujmou jiní.

Od okamžiku, kdy Cameron navštívil v čele delegace britských byznysmenů loni v listopadu Peking, se objem britského exportu do Číny zvýšil o dvacet procent.

 

Právě se děje

Další zprávy