Jednání o Brexitu začnou do konce března. Přihlédnu k přání hlídat pohyb lidí z EU, řekla Mayová

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2016 17:18
I po odchodu Velké Británie z Evropské unie zůstane evropská legislativa součástí britského právního řádu - na základě zvláštního zákona. Nepotřebné zákony se pak budou postupně rušit. Důvodem je snaha uklidnit investory.
Theresa Mayová
Theresa Mayová | Foto: Reuters

Londýn/Birmingham - Velká Británie se po Brexitu opět stane zcela nezávislou a suverénní zemí a z této pozice bude utvářet svůj vztah s Evropskou unií. Ve svém projevu na konferenci Konzervativní strany v Birminghamu to řekla britská premiérka Theresa Mayová.

Po červnovém rozhodnutí, kdy si Britové vystoupení z EU odhlasovali, podle ní není cesty zpět. "Brexit znamená Brexit. A my ho proměníme v úspěch," uvedla.

Článek 50 unijní smlouvy, na základě kterého Britové z unie vystoupí, spustí do konce března příštího roku, řekla stanici BBC.

Při vyjednávání o podmínkách odchodu Británie z EU v následující dvouleté lhůtě hodlá přihlížet k přání Britů kontrolovat pohyb lidí z EU.

Už před začátkem konference konzervativců premiérka avizovala, že v nadcházejícím legislativním programu vlády bude zrušení zákona o přistoupení Británie k EU. Zákony pramenící z členství v EU Londýn převezme do britského právního řádu a teprve postupně je bude revidovat a ty nepotřebné následně rušit.

Zrušení zákona z roku 1972 o přistoupení Spojeného království k unii bude znamenat "první krok, aby se Británie zase stala svrchovanou a nezávislou zemí" a "moc se vrátí voleným institucím v naší zemi", řekla Mayová v rozhovoru s nedělníkem The Sunday Times.

Uklidnit investory

O tom, že veškerá legislativa pramenící z členství v Evropské unii zůstane i po takzvaném Brexitu součástí právního řádu Spojeného království a v následujících letech se bude postupně revidovat, informovala britská televizní stanice ITV už v sobotu.

Důvodem je snaha uklidnit investory, kteří si budou moci být nadále jistí, co je a co není zákonné ve vztahu k jejich produktům či zaměstnancům.

Mayová chce rovněž ujistit zaměstnance, že nepřijdou o svá pracovní místa.

Kontrola pohybu lidí z EU?

Do doby, než Velká Británie definitivně opustí Evropskou unii, tak na ostrovech platí stejná práva a povinnosti jako kdekoliv na území Evropské unie. Trvat na tom podle premiéra Bohuslava Sobotky bude i česká vláda.

Sobotka tak reagoval na vyjádření Theresy Mayové k možné kontrole pohybu lidí z EU v Británii.

"My nebudeme souhlasit s tím, aby Británie zaváděla nějaká jednostranná opatření proti pracovníkům z Česka nebo pracovníkům z dalších zemí střední a východní Evropy," řekl předseda české vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy