Británie zveřejnila právní odluku od EU i první dokumenty k brexitu. Počítá s přechodnými obdobími

ČTK ČTK
13. 7. 2017 14:50
Britská vláda ve čtvrtek představila tzv. Repeal Bill, který bude tvořit základ právní odluky od Evropské unie. V zákoně je například napsáno, že dnem odchodu Británie z EU ztratí evropské právo nadřazenost nad právem britským. Vláda premiérky Theresy Mayové zároveň zveřejnila první dokumenty ke klíčovým postojům o brexitu. Týkají se třeba ukončení jurisdikce Soudního dvora EU. Britská vláda předpokládá, že kvůli co nejklidnějšímu odchodu z EU budou nutná přechodná období.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Britská vláda ve čtvrtek představila dlouho očekávaný návrh zákona, který se stane základem právní odluky Spojeného království od Evropské unie.

Ten mimo jiné říká, že unijní právo ztratí dnem vystoupení Británie z evropského bloku nadřazenost nad britskými zákony, informovala agentura Reuters. Projednávání návrhu se očekává na podzim.

Zákon rovněž uvádí, že britská vláda bude mít na nápravu všech nedostatků vzešlých z převodu unijního práva do britského čas dva roky po brexitu.

Ve čtvrtek představený zákon, kterému se říká Repeal Bill (odvolávací zákon), zruší zákon o Evropských společenstvích z roku 1972, kterým se Británie stala členem předchůdce Evropské unie.

Zákon zároveň přenese do britského právního řádu platné normy EU, které následně bude možné doplnit, případně zrušit.

Hlavním účelem normy je převést naráz do britského právního řádu asi 20 000 evropských zákonů, které by následně parlament přezkoumal a buď zachoval, upravil, nebo zcela zrušil. Podle britských odborníků bude nutné změnit zhruba 1000 evropských norem.

Ministr pro brexit David Davis plán představil v parlamentu na konci března.

Británie zveřejnila dokumenty k brexitu

Britská vláda zároveň zveřejnila první tři dokumenty, které se týkají plánů na dohodu s Bruselem o klíčových otázkách brexitu.

Dokumenty se věnují budoucí spolupráci s Evropským společenstvím pro atomovou energii (Euratom), přechodným obdobím pro finanční a majetkové operace a hladkému ukončení jurisdikce Soudního dvora Evropské unie, informoval server DigitalLook.

Britská vláda předpokládá, že kvůli co nejpoklidnějšímu odchodu z EU budou nutná přechodná období.

"Rozsah a trvání takových brexitových přechodných období může být odlišný pro různé druhy majetkových (operací) a agentur," citovala agentura Reuters postoj britské vlády.

Kabinet premiérky Theresy Mayové je také připraven náležitě zvážit práva Evropské investiční banky, aby jí co nejvíce ulehčil její aktivity v zemi.

Británie si musí ujasnit mandát pro Brexit, volby byly vzpourou tichých sympatizantů s pokračováním členství v EU. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 49 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy