Británie zveřejnila právní odluku od EU i první dokumenty k brexitu. Počítá s přechodnými obdobími

ČTK ČTK
13. 7. 2017 14:50
Britská vláda ve čtvrtek představila tzv. Repeal Bill, který bude tvořit základ právní odluky od Evropské unie. V zákoně je například napsáno, že dnem odchodu Británie z EU ztratí evropské právo nadřazenost nad právem britským. Vláda premiérky Theresy Mayové zároveň zveřejnila první dokumenty ke klíčovým postojům o brexitu. Týkají se třeba ukončení jurisdikce Soudního dvora EU. Britská vláda předpokládá, že kvůli co nejklidnějšímu odchodu z EU budou nutná přechodná období.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Britská vláda ve čtvrtek představila dlouho očekávaný návrh zákona, který se stane základem právní odluky Spojeného království od Evropské unie.

Ten mimo jiné říká, že unijní právo ztratí dnem vystoupení Británie z evropského bloku nadřazenost nad britskými zákony, informovala agentura Reuters. Projednávání návrhu se očekává na podzim.

Zákon rovněž uvádí, že britská vláda bude mít na nápravu všech nedostatků vzešlých z převodu unijního práva do britského čas dva roky po brexitu.

Ve čtvrtek představený zákon, kterému se říká Repeal Bill (odvolávací zákon), zruší zákon o Evropských společenstvích z roku 1972, kterým se Británie stala členem předchůdce Evropské unie.

Zákon zároveň přenese do britského právního řádu platné normy EU, které následně bude možné doplnit, případně zrušit.

Hlavním účelem normy je převést naráz do britského právního řádu asi 20 000 evropských zákonů, které by následně parlament přezkoumal a buď zachoval, upravil, nebo zcela zrušil. Podle britských odborníků bude nutné změnit zhruba 1000 evropských norem.

Ministr pro brexit David Davis plán představil v parlamentu na konci března.

Británie zveřejnila dokumenty k brexitu

Britská vláda zároveň zveřejnila první tři dokumenty, které se týkají plánů na dohodu s Bruselem o klíčových otázkách brexitu.

Dokumenty se věnují budoucí spolupráci s Evropským společenstvím pro atomovou energii (Euratom), přechodným obdobím pro finanční a majetkové operace a hladkému ukončení jurisdikce Soudního dvora Evropské unie, informoval server DigitalLook.

Britská vláda předpokládá, že kvůli co nejpoklidnějšímu odchodu z EU budou nutná přechodná období.

"Rozsah a trvání takových brexitových přechodných období může být odlišný pro různé druhy majetkových (operací) a agentur," citovala agentura Reuters postoj britské vlády.

Kabinet premiérky Theresy Mayové je také připraven náležitě zvážit práva Evropské investiční banky, aby jí co nejvíce ulehčil její aktivity v zemi.

Británie si musí ujasnit mandát pro Brexit, volby byly vzpourou tichých sympatizantů s pokračováním členství v EU. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy