Británie povolila jako první početí dětí s DNA tří lidí

ČTK ČTK
24. 2. 2015 23:23
Zákon dnes navzdory pokusům o jeho zablokování jasnou většinou schválila horní komora britského parlamentu, Sněmovna lordů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Británie se stává první zemí na světě, která povolila početí dětí s DNA od tří lidí: dvou žen a jednoho muže.

Příslušný zákon, jehož cílem je zamezit přenosu genetických nemocí z matky na dítě, dnes navzdory pokusům o jeho zablokování jasnou většinou schválila horní komora britského parlamentu, Sněmovna lordů; poslanci text odhlasovali už 3. února. První dítě by se podle místních odborníků takto mohlo narodit už příští rok.

Vláda označila možnost předejít přenášení vážných chorob z matek na jejich děti za "světlo na konci tunelu". Postup je ale ještě ve zkušební fázi a v parlamentu vypukla před hlasováním živá debata mezi zákonodárci, kteří oceňují možnost rodit zdravější děti, a těmi, kteří se obávají, že to povede k manipulaci s geny s cílem "mít děti na míru". 

Případ Sharon Bernardiové

Nový vědecký postup, který byl vyvinut v anglickém Newcastlu, má pomoci ženám, jako je Britka Sharon Bernardiová. Ta přišla podle BBC o všech svých sedm dětí kvůli dědičné nemoci, která se přenáší jen z matky a poškozuje mozek, svaly, srdce a oči potomků. V Británii se ročně narodí kolem 125 dětí s genetickou vadou, kterou jim předala matka.

Postup, který britští zákonodárci podpořili, slučuje DNA dvou rodičů se zdravými útvary v buňkách druhé ženy-dárkyně, která zůstává v anonymitě. Výsledkem je, že dítě má desetinu procenta své DNA od druhé ženy, což podle vědců stačí k zamezení přenosu genetické choroby od biologické matky a přitom nijak nemění vzhled dítěte.

"Konečně jsme dospěli k rozhodující etapě, která dává ženám vzácnou možnost stát se matkou bez obavy, že jejich dítě bude trpět genetickou chorobou," řekl britský odborník na genetické choroby Robert Meadowcroft.

Ani po schválení zákona ale nový postup nebude automaticky použit pro každou ženu v produktivním věku, která má podobný genetický problém a jejichž počet se odhaduje v Británii na 2500. Každá zájemkyně o unikátní zákrok bude muset požádat o vyjádření britský orgán pro bioetiku HFEA (Human fertilisation and embryology authority).

 

Právě se děje

Další zprávy