Británie podle Camerona zachová úsporná opatření až do roku 2020

ČTK ČTK
19. 7. 2012 6:55
K dalším úsporám kabinet Davida Camerona nutí vleklá recese
Britský premiér David Cameron.
Britský premiér David Cameron. | Foto: Reuters

Londýn - Británie zřejmě bude muset zachovat výdajové škrty a zvýšené daně až do roku 2020, neboť hospodářská situace země se stále nelepší. V rozhovoru pro čtvrteční vydání listu Daily Telegraph to prohlásil britský premiér David Cameron.

Jeho vláda původně plánovala zachovat úsporná opatření jen do roku 2015, už loni na podzim ale schválila prodloužení jejich platnosti o dva roky.

"Toto je období, kdy se všechny země, nejen v Evropě, ale také v Americe, musejí zabývat svými rozpočtovými deficity a musejí omezit své dluhy na udržitelnou úroveň," řekl Cameron.

"V blízké budoucnosti nevidím možnost, že by tlak (na úspory) polevil," dodal.

Snížení vládních výdajů a zvýšení daní v letech 2010 až 2015 mělo britské pokladně celkem ušetřit 80 miliard liber. Prodloužení platnosti úsporných opatření o dva roky tuto částku podle vládních ekonomů zvýší o dalších 30 miliard liber.

K dalším úsporám Cameronův kabinet nutí vleklá recese, v níž Británie uvízla.

"V Británii zažíváme jednu z nejdelších a nejhlubších recesí za několik desetiletí," upozornil premiér. Hospodářská situace země je podle něj mnohem horší, než ekonomové předpovídali.

Británii v letech 2007 až 2009 zvlášť tvrdě zasáhla finanční krize, kdy vláda musela vyplatit desítky miliard liber na záchranu bank. Na přelomu let 2009 a 2010 pak dosáhl rozpočtový schodek země svého maxima, když činil 156 miliard liber, tedy 11 procent britského HDP.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy