Británie podle Camerona zachová úsporná opatření až do roku 2020

ČTK ČTK
19. 7. 2012 6:55
K dalším úsporám kabinet Davida Camerona nutí vleklá recese
Britský premiér David Cameron.
Britský premiér David Cameron. | Foto: Reuters

Londýn - Británie zřejmě bude muset zachovat výdajové škrty a zvýšené daně až do roku 2020, neboť hospodářská situace země se stále nelepší. V rozhovoru pro čtvrteční vydání listu Daily Telegraph to prohlásil britský premiér David Cameron.

Jeho vláda původně plánovala zachovat úsporná opatření jen do roku 2015, už loni na podzim ale schválila prodloužení jejich platnosti o dva roky.

"Toto je období, kdy se všechny země, nejen v Evropě, ale také v Americe, musejí zabývat svými rozpočtovými deficity a musejí omezit své dluhy na udržitelnou úroveň," řekl Cameron.

"V blízké budoucnosti nevidím možnost, že by tlak (na úspory) polevil," dodal.

Snížení vládních výdajů a zvýšení daní v letech 2010 až 2015 mělo britské pokladně celkem ušetřit 80 miliard liber. Prodloužení platnosti úsporných opatření o dva roky tuto částku podle vládních ekonomů zvýší o dalších 30 miliard liber.

K dalším úsporám Cameronův kabinet nutí vleklá recese, v níž Británie uvízla.

"V Británii zažíváme jednu z nejdelších a nejhlubších recesí za několik desetiletí," upozornil premiér. Hospodářská situace země je podle něj mnohem horší, než ekonomové předpovídali.

Británii v letech 2007 až 2009 zvlášť tvrdě zasáhla finanční krize, kdy vláda musela vyplatit desítky miliard liber na záchranu bank. Na přelomu let 2009 a 2010 pak dosáhl rozpočtový schodek země svého maxima, když činil 156 miliard liber, tedy 11 procent britského HDP.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy