Británie odvolala špiony. Informace o nich má Rusko a Čína

ČTK ČTK
14. 6. 2015 8:32
Podobné obavy, že jejich agenti mohou být vyzrazeni, mají prý i v USA.
Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden vyzradil tajné dokumenty.
Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden vyzradil tajné dokumenty. | Foto: Jeden svět

Londýn - Británie musela odvolat své špiony z některých zemí poté, co Rusko a Čína získaly přístup k tajným dokumentům, které vyzradil bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Uvedl to britský deník The Sunday Times s odvoláním na vysoké představitele britské vlády a tajných služeb.

"Rusko a Čína mají tyto informace. To znamená, že agenti museli být staženi a že vyzrazení našich operačních metod vedlo k zastavení sběru zásadních informací," řekl listu zdroj z úřadu britského premiéra Davida Camerona. Podobné obavy, že jejich agenti mohou být vyzrazeni, mají podle jiných představitelů i USA.

Snowden předloni zveřejnil obrovské množství tajných informací o špehování internetové komunikace, k nimž se dostal jako spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost. Jeho jednání vyvolalo mezinárodní skandál a v USA i žalobu ze špionáže za vyzrazení utajovaných dat. V srpnu 2013 dostal Snowden povolení k ročnímu pobytu v Rusku, loni bylo prodlouženo o další tři roky.

Snowden tvrdil, že žádná zpravodajská služba nebude s to dešifrovat dokumenty, které odnesl. Jistý zdroj britských zpravodajských služeb MI6 však listu The Sunday Times řekl, že Rusko a Čína dokumenty získaly a nyní je zkoumají s cílem identifikovat špionážní sítě západních velmocí.

 

Právě se děje

Další zprávy