Půjčíme vám slavnou tapiserii, vy pomůžete s Calais a běženci. Macron zbrojí na jednání s Brity

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 18. 1. 2018 11:37
Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Chce, aby se Británie více zapojila do zabezpečení přístavu v Calais.
Francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzský prezident Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Londýn - Poprvé po 950 letech opustí Francii slavná tapiserie z Bayeux, která zachycuje normandskou invazi do Anglie a bitvu u Hastingsu z roku 1066.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na čtvrtečním setkání s britskou premiérkou Theresou Mayovou podle tamního tisku potvrdí, že Francie tapiserii Británii zapůjčí. Kdy k tomu přesně dojde, ale zatím není jasné.

Unikátní tapiserii, která je 70 metrů dlouhá a 50 centimetrů vysoká, totiž nejprve čeká restaurace.

Macron chce použít tento symbolický krok k posílení britsko-francouzské spolupráce. Ve čtvrtek na setkání s Mayovou v Londýně ale bude jednat i o méně příjemných záležitostech.

Na stůl se dostane požadavek, aby se Londýn více zapojil do zabezpečení přístavu v Calais, který funguje jako vstupní brána na britské ostrovy. Právě z Calais vyplouvají trajekty do Velké Británie. Současně zde ústí také podmořský tunel pod Lamanšským průlivem, Eurotunel.

Žádnou další džungli nechceme

Tento týden Macron navštívil severofrancouzské město Calais, které mnozí považují za symbol nezvládnuté migrační krize. Právě u něj léta ležel improvizovaný uprchlický tábor, kterému se kvůli nevyhovujícím podmínkám přezdívalo "džungle".

Žilo tam až 10 tisíc lidí. Před rokem a půl ho francouzská vláda nechala vyklidit.

Běženci se ale do oblasti opět vracejí. Aktuálně jich tam podle odhadů pobývá 400 až 600.

"V žádném případě nedovolíme, aby u Calais opět vznikl tábor," prohlásil nyní odhodlaně Macron. "Základní výzvou je garance bezpečnosti Calais a Eurotunelu," dodal.

Ještě jako francouzský ministr hospodářství Macron prosazoval, aby Paříž a Londýn pozměnily takzvanou dohodu z Le Touquet, kterou uzavřely v roce 2003. Tato dohoda v praxi "posouvá" hranici na francouzské území a umožňuje britským úředníkům provádět kontroly cestujících mířících do Británie už v Calais. Jenže právě kvůli tomu se z Calais stalo nárazníkové pásmo pro migranty.

Kdyby dohoda neexistovala, tak by Calais a jeho okolí neměly takové potíže s nelegální migrací, řekl kdysi i Macron.

Běženci sní o tom, že se dostanou do Velké Británie. Často kvůli tomu riskují životy a snaží se dostat na nákladní vozidla mířící na ostrovy. Někteří z nich se uchylují i k násilí nebo na silnicích vedoucích do přístavu staví barikády, které mají nákladní vozidla zpomalit či zastavit. A pak se pokouší v nich ukrýt.

Macron na své úterní návštěvě Calais zdůraznil, že policie loni zmařila na 115 tisíc pokusů migrantů dostat se přes Lamanšský průliv. To je o 52 tisíc více než o rok dříve.

Britové musí víc pomáhat

O doplnění dohody z Le Touquet a o situaci v Calais bude Macron jednat i s Mayovou. Podle francouzského tisku francouzský prezident požádá Londýn, aby více přispěl na zabezpečení přístavního města. A britský tisk zároveň píše, že Mayová nabídne v přepočtu 1,3 miliardy korun.

Paříž si dlouhodobě stěžuje, že právě ona platí velký účet na zajištění Calais a jeho okolí.

V posledních třech letech přitom Britové přispěli Francouzům 140 milionů eur (skoro 3,6 miliardy korun) na vybudování bezpečnostní infrastruktury. Toto číslo by ale v budoucnu mělo vzrůst, požaduje Francie.

Ta hodlá jednat i o tom, že by se Londýn finančně podílel také na provozu detenčního centra pro nelegální migranty nebo pomáhal s vracením odmítnutých žadatelů o azyl zpět do jejich domovin, uvedla agentura Reuters.

A nejen to. Paříž také požaduje, aby Británie urychlila svůj program na příjímání uprchlíků z této oblasti. To se má týkat hlavně dětí a mladistvých bez doprovodu.

 

Právě se děje

Další zprávy