Británie bude muset splatit svůj "účet", který má jako člen EU, varuje Brusel

ČTK ČTK
7. 2. 2017 14:43
I když Velká Británie opustí Evropskou unii, bude muset splatit všechny své závazky. V úterý to řekl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. "Je to, jako když jdete do hospody s 27 kamarády a objednáte rundu piv. Pokud pak potřebujete odejít a mejdan dál pokračuje, stejně musíte zaplatit to, co jste objednali," přirovnal Schinas. Dodal, že pokud by Británie svůj "účet" nezaplatila, musely by to za ni udělat zbývající členské státy. O jakou sumu půjde, ale neřekl. Britská média spekulují o částkách mezi 30 až 60 miliardami eur (810 miliard až 1,6 bilionu Kč). Britové si odhlasovali tzv. Brexit loni v referendu. Dvouletá jednání o podobě odchodu ale začnou nejdříve letos v dubnu.
Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy