Británie bude muset splatit svůj "účet", který má jako člen EU, varuje Brusel

ČTK ČTK
7. 2. 2017 14:43
I když Velká Británie opustí Evropskou unii, bude muset splatit všechny své závazky. V úterý to řekl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. "Je to, jako když jdete do hospody s 27 kamarády a objednáte rundu piv. Pokud pak potřebujete odejít a mejdan dál pokračuje, stejně musíte zaplatit to, co jste objednali," přirovnal Schinas. Dodal, že pokud by Británie svůj "účet" nezaplatila, musely by to za ni udělat zbývající členské státy. O jakou sumu půjde, ale neřekl. Britská média spekulují o částkách mezi 30 až 60 miliardami eur (810 miliard až 1,6 bilionu Kč). Britové si odhlasovali tzv. Brexit loni v referendu. Dvouletá jednání o podobě odchodu ale začnou nejdříve letos v dubnu.
Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 24 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy