Brit vážil 444 kg, teď zhubl čtvrt tuny a svěřil se

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 12. 2011 18:30
Po bypassu žaludku se pomalu vrací do života, trápí ho ale visící kůže
Paula Masona teď trápí vytahaná kůže.
Paula Masona teď trápí vytahaná kůže. | Foto: Profimedia.cz

Londýn - O tom, co je to skutečná závislost na jídle, ví Brit Paul Mason své. Kvůli rekordní váze 444 kilogramů mu dokonce svého času média přezdívala nejtlustější muž světa.

Nyní ale rodák z města Ipswich pokořil další mezník, když zhubl přes 250 kilogramů. A BBC popsal svůj příběh.

Jak sám říká, vše začalo v dětství, kdy trpěl posměšky spolužáků. Jejich terčem ovšem nebyl kvůli váze, nýbrž výšce. Rostl velmi rychle a brzy měřil 180 centimetrů.

Problémy proto začal řešit přejídáním. "Doma jsme jedli obrovské porce a otec trval na tom, abych vždy dojedl. ´Nepracuju celé dny, abys nechával jídlo´, říkával. Navíc jsme vždycky soupeřili, kdo dojí jako první,"svěřil se Mason BBC.

To, že něco není v pořádku, se ukázalo už v pubertě. Během středoškolských studií chodil často místo do třídy do prodejen rychlého občerstvení a silně přibíral. Ještě v pubertě mu váha ukázala 158 kilogramů.

Tehdy mu ale ještě nadváha významnější problémy nedělala. Začal pracovat jako pošťák a zdálo se, že už dál přibírat nebude.

Pak ale přišly osobní problémy. Nejprve ho v polovině 80. let minulého století potkal problematický rozchod s přítelkyní, krátce na to mu ve věku dvaapadesáti let zemřel otec a nakonec se musel starat o nemocnou matku.

Fish & chips, gyros a čínské bufety

To vše sehrálo svou roli, Paul Mason naplno propadl jídlu a v roce 2000 vážil neuvěřitelných 444 kilogramů.

Skončil upoután na lůžku a denně přijímal 20 tisíc kalorií, což je asi čtyřnásobek běžně doporučovaných hodnot. Ošetřovatelé mu každý den nosili jídlo za 75 liber (přes 2200 korun).

"Už jsem nemohl ani spát, měsíce mi splývaly. Zpočátku jsem nespal, protože jsem chodil do non-stop prodejen s fish and chips (populární britské jídlo), čínských bufetů a stánků s gyrosem. Později už jsem mohl jen ležet, a jíst," popisuje svůj jídelní koloběh padesátiletý Mason.

"Musel jsem si být jistý, že mám neustále u postele dostatečnou zásobu čokolády, brambůrků a uzenin. Necítil jsem už pocity sytosti ani hlad. Jen potřebu jíst," dodává. V té době si uvědomil, že už takhle dál žít nemůže a pokud se nezačne léčit, zemře.

V roce 2010 proto podstoupil bypass žaludku a podařilo se mu zhubnout čtvrt tuny. Teď, když váží 190 kilo, ho ale trápí jiný problém - sužuje ho vytahaná kůže. Než bude moci podstoupit její chirurgické odstranění, musí nejdříve zhubnout na cílovou hmotnost 109 kg a ukázat, že si ji udrží.

 

Právě se děje

Další zprávy