Brit objel na kole svět za 176 dní. I přes vítr a sníh

Martin Novák Martin Novák
2. 8. 2010 11:10
Vin Cox ujel na šesti kontinentech přes 29 000 kilometrů. Vytvořil nový rekord
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - 176 dní trvalo britskému cyklistickému nadšenci Vinu Coxovi, než na svém kole objel svět.

Čtyřiatřicetiletý cyklista ujel přes 29 tisíc kilometrů. Z Britské metropole vyrazil 7. února, vrátil se podle plánu na konci července. Projel celkem dvaceti zeměmi, přepravoval se i dvanácti letadly a šesti loděmi.

Podařilo se mu vytvořit nový světový rekord, což byl od počátku jeho cíl. Před dvěma lety objel zeměkouli na kole Skot Mark Beaumont za 195 dní.

Cox jel přes Francii, sever Afriky a Asii. Pak pokračoval do Austrálie, přes Argentinu a Chile na americký kontinent a znovu se vracel přes Španělsko a Francii.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Několikrát měl muž, pocházejí z Cornwallu na jihozápadním cípu Anglie, velké problémy. Bojoval s dehydratací, v Austrálii ho zdržel prudký vítr a ve Spojených státech sníh.

Svoji cestou zároveň propagoval Nadaci Geoffa Thomase a sbíral pro ní peníze. Nadace ze zabývá bojem proti leukémií a je nazvána podle bývalého fotbalisty, který touto nemocí trpí.

Cox měl ale na rozdíl od držitele dosavadního rekordu Beaumonta přece jen více štěstí. Pětadvacetiletý Skot, který před dvěma lety startoval  z Paříže, se na jihu USA srazil s automobilem a musel být ošetřen.

Na jiném místě Spojených států ho zase okradli zloději. Tyto potíže se Coxovi vyhnuly.

 

Právě se děje

Další zprávy