Brit byl obviněn za to, že chtěl zavést den trestání muslimů

ČTK ČTK
15. 6. 2018 14:14
Den trestání muslimů měl být podle dopisu zaveden 3. dubna a jeho součástí měly být fyzické útoky na vyznavače islámu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Britské úřady obvinily mladého muže, který hromadně rozesílal výzvu k zavedení "dne trestání muslimů". Muž z východní Anglie čelí obvinění z několika trestných činů včetně navádění k vraždě a šíření falešných výhrůžek bombovým útokem.

Pětatřicetiletý David Parnham podle vyšetřovatelů rozesílal svůj dopis do mnoha oblastí v Anglii či Walesu a jeho text byl široce sdílen na sociálních sítích.

Den trestání muslimů měl být podle dopisu zaveden 3. dubna a jeho součástí měly být fyzické útoky na vyznavače islámu, za něž by útočníci získávali body, uvedla televize Sky News. Na existenci dopisů policii upozornili zástupci muslimských komunit v Londýně nebo v hrabství Yorkshire či Midlands.

Některé muslimské ženy podle nevládní organizace MAMA zabývající se protimuslimskými předsudky kvůli dopisu řešily, zda mají ve zmíněný den raději zůstat doma a vyhnout se tak možným útokům.

Policie Parnhama zadržela tento týden. Kromě výše uvedených činů byl obviněn například i kvůli rozesílání látky, kterou vydával za jed, byla však neškodná.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Slavia dostala za pyrotechniku pokutu 100 tisíc

Fotbalová Slavia dostala od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 100 tisíc korun za to, že fanoušci Pražanů v domácím zápase s Plzní masivně použili pyrotechniku. Šlágr druhého kola prvoligové nadstavby, který Slavia vyhrála 1:0 a zajistila si obhajobu titulu, byl kvůli pyrotechnice z tribun na dvě minuty přerušen.

Ve dvacetitisícovém stadionu v Edenu bylo vzhledem k opatřením proti šíření nemoci covid-19 zhruba 3500 diváků.

Jiný pražský klub Sparta musí zaplatit 20 tisíc korun za nesportovní chování svých příznivců ve finále domácího poháru v Liberci, kde při vítězství 2:1 použili pyrotechniku a poškodili zařízení stadionu.

Kondiční trenér Liberce Petr Hejný má pozastavenou funkci na dva soutěžní zápasy. Navíc dostal pokutu deset tisíc korun za nesportovní chování a nevhodné výroky k rozhodčích po prohraném finále MOL Cupu.

Pět hráčů dostalo druhou žlutou kartu v nadstavbě, což znamená stopku na jedno utkání. To se týká jen mladoboleslavského Jaroslava Zeleného, jehož tým v neděli sehraje v Liberci kvalifikační duel o postup do 2. předkola Evropské ligy.

Sparťany Bořka Dočkala, Libora Kozáka, Ladislava Krejčího i Romana Potočného z Ostravy mohou jejich kluby z trestu vyplatit, aby začali novou sezonu s čistým štítem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy