Byla mu oporou v kampani, teď ale Brigitte Macronovi nepomáhá. Francouzi jí odmítají svěřit funkci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 8. 8. 2017 10:40
Francie nemá formálně stanovenou funkci první dámy. Prezident Emmanuel Macron se to nyní pokouší změnit. Pro svou ženu Brigitte chce ustanovit oficiální post, který bude financovat ze státního rozpočtu. Mladý prezident, jehož popularita už tak klesá, vyvolal tímto krokem vlnu nevole. Petici, která se proti jeho rozhodnutí staví, v pondělí podepsalo už 188 000 Francouzů.
Emmanuel Macron s manželkou Brigitte.
Emmanuel Macron s manželkou Brigitte. | Foto: Reuters

Paříž - Když byl Emmanuel Macron v květnu zvolen francouzským prezidentem, stejně jako na něj se pozornost médií upínala i na jeho manželku Brigitte.

Nejen Francouzi řešili především její věk, vizáž, módní styl i to, jak významnou roli hraje v osobním životě mladého prezidenta.

Teď může Brigitte Macronová získat oficiální vládní funkci. Řadě Francouzů se to ale nelíbí, přestože prezident podobný krok naznačoval už v předvolební kampani.

"Kdybych byl zvolen - pardon, kdybychom byli zvoleni -, ona tam bude. Bude mít své místo i svou roli," pronesl ještě před volbami Emmanuel Macron ve svém projevu v Paříži.

A svému slovu se nyní snaží dostát. Problém je však v tom, že Francie nemá formálně stanovenou funkci první dámy, jako je tomu například ve Spojených státech.

Teprve 39letý prezident se nyní pokouší status své manželky uzákonit, čímž rozzlobil na 188 000 lidí, kteří se podepsali pod petici, s níž přišel francouzský umělec Thierry Paul Valette.

On i signatáři odmítají, aby měla první dáma Francie vlastní rozpočet a byla financována ze státních peněz.

"Není k tomu žádný důvod, aby měla vlastní rozpočet. Je jen na francouzském lidu, aby rozhodl, kdo ho reprezentuje," vysvětlil.

Podle něj naprosto stačí, že má první dáma k dispozici tým dvou nebo tří pomocníků, dva asistenty a dva bodyguardy. V petici navíc požaduje, aby v případě, že bude debata pokračovat, rozhodli o roli paní Macronové ve francouzské vládě sami občané v celostátním referendu.

O Brigitte Macronové se toho ve skutečnosti navzdory mediálnímu zájmu příliš neví. Známé je jen to, že bývala učitelkou francouzštiny a latiny, z předchozího manželství má tři děti a je již sedminásobnou babičkou.

Svůj současný život zasvětila svému manželovi. "Bez ní by nebylo mne," řekl o ní Macron během kampaně.

Macronova podpora klesá

Tak velký odpor, který Macronův návrh na ustanovení její oficiální role v Elysejském paláci vyvolal, je pro prezidenta neblahé znamení.

Historicky nejmladší francouzský prezident sídlí v Elysejském paláci teprve necelé tři měsíce a jeho popularita už klesá. Jak minulý týden ukázal průzkum společnosti YouGov, je mu nakloněno jen 36 procent dotázaných obyvatel. To je o celých 7 procentních bodů méně než před měsícem.

Macronovi předchůdci, Francois Hollande a Nicolas Sarkozy, se ve stejném období těšili přízni až 66 procent populace, připomíná The Guardian.

Podle některých Macronových politických soupeřů za poklesem prezidentovy popularity vězí jeho nezkušenost. "On pro tuto práci není," cituje britský list francouzského politika Daniela Fasquelleho, který v pátek kritizoval politiku teprve 39letého čerstvého prezidenta.

Macronovo mládí vyvažovala během prezidentské kampaně jeho o 24 let starší manželka, která bývala jeho středoškolskou učitelkou. Sám se nikdy netajil tím, že Brigitte hraje v jeho profesním životě stejně důležitou úlohu jako v tom soukromém. Během volební kampaně ho doprovázela téměř na každém kroku a působila také jako jeho poradkyně.

Trump o Brigitte Macronové: „Jste ve velmi dobré formě.“ | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 10 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 20 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 46 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy