Macron ustoupil. Brigitte nebude oficiální první dámou Francie, petici podepsalo 275 tisíc lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2017 16:58
Role francouzské první dámy Brigitte Macronové bude striktně veřejná, nikoliv politická. Prezident Emmanuel Macron chtěl původně status své manželky uzákonit, dát jí titul a vlastní rozpočet. Proti tomu se ale ve Francii zvedla vlna odporu. Petici proti Macronové podepsalo v minulých dvou týdnech více než 275 tisíc lidí. Prezident tak nakonec pod tlakem ustoupil. Podle průzkumu společnosti YouGov je 68 procent Francouzů proti tomu, aby měla Macronová oficiální titul první dámy.
Emmanuel Macron s manželkou Brigitte.
Emmanuel Macron s manželkou Brigitte. | Foto: Reuters

Paříž - Choť francouzského prezidenta Brigitte Macronová nezíská oficiální titul první dámy. V úterý to podle britského deníku The Guardian oznámili prezidentovi poradci.

Francouzi kritizovali návrh zákona pro ustavení zvláštního statusu prezidentovy manželky. Petice proti němu už má více než 275 000 podpisů, uvedl britský server The Guardian.

"Brigitte Macronová má svoji roli, své povinnosti. Chceme transparentnost a dát rámec prostředkům, kterými disponuje," uvedl na Twitteru mluvčí vlády Christophe Castaner.

Televizní stanici France 2 řekl, že "není řeč o zaměstnání, ale jen o statusu". Zdůraznil, že Macronová není a ani nebude za svou činnost finančně odměňována a že žádná změna ústavy se nechystá.

Roli Macronové má v nejbližších dnech upřesnit zvláštní dokument.

Začátkem srpna byl ve Francii přijat zákon, který zakazuje ministrům a členům parlamentu zaměstnávat rodinné příslušníky.

V současnosti neexistují žádné normy, které by definovaly činnost manželky hlavy státu nebo přidělovaly pro tento účel finance. Macron už během kampaně prohlašoval, že chce první dámě dát "opravdový status" a skoncovat s tímto francouzským "pokrytectvím".

Většina Francouzů je proti

Na protest proti návrhu zákona, který by Macronové přidělil zvláštní status a právo na vlastní rozpočet, vznikla před dvěma týdny na internetu petice. Do úterního odpoledne k ní připojilo svůj podpis 275 000 Francouzů.

Její autor Thierry Paul Valette míní, že Macronová musí vystačit se stávajícím týmem dvou až tří spolupracovníků, dvou sekretářek a dvou osobních strážců.

Podle ankety společnosti YouGov zveřejněné v květnu si legislativní zakotvení role první dámy nepřeje 68 procent Francouzů.

Partnerky francouzských prezidentů mají už dlouhá léta k dispozici několik asistentů a osobní strážce. Například mzdy pro tým kolem bývalé partnerky Françoise Hollanda Valérie Trierweilerové za rok 2013 činily 400 000 eur (10,5 milionu Kč).

"Myšlenka je taková, že Francouzi mají vědět, kolik ta role stojí. Ta transparentnost je potřeba," řekla v úterý vládní mluvčí Aurore Bergéová.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy