Melania nemůže skoro z Bílého domu, já bývám venku, říká Macronová. Manželovi je nejbližší rádkyní

Simone Radačičová
19. 5. 2018 16:03
Když se s mladým Emmanuelem Macronem seznámila, byla vdaná a s manželem vychovávala tři děti. Teď je Brigitte Macronová už rok první dámou Francie.
Emmanuel Macron a Brigitte Macronová.
Emmanuel Macron a Brigitte Macronová. | Foto: ČTK

Paříž (od naší zpravodajky) - Vůbec se necítím jako první dáma, svěřila se nedávno Brigitte Macronová ve francouzském tisku.

Francouzský prezident Emmanuel Macron společně se svojí manželkou slaví rok od příchodu do Elysejského paláce. Brigitte se podle svých slov snaží žít jako dřív. Pravidelně vyzvedává svá vnoučata ze školy nebo chodí na procházky s křížencem Nemem.

Přesto se vedle toho snaží naplnit i roli první dámy. Doprovází svého manžela na zahraniční návštěvy a především působí jako jeho rádkyně.

A tak to bylo i nedávno při návštěvě Spojených států, kde Macronová strávila nějaký čas i s americkou první dámou Melanií Trumpovou. Jak se pětašedesátiletá žena nechala slyšet, s o 17 let mladší manželkou amerického prezidenta si užily "spoustu zábavy".

"Máme stejný smysl pro humor. Hodně jsme se spolu nasmály," uvedla Macronová pro francouzský deník Le Monde.

Zároveň však připustila, že Trumpová žije v mnohem stísněnějších podmínkách než ona. "Melania nemůže nic dělat, nemůže ani otevřít okno v Bílém domě. Nemůže pořádně vystrčit nos ven. To já jsem neustále venku, v Paříži," dodala. Vedle vyzvedávání vnoučat ze školy chodí také třeba nakupovat.

Kde je Brigitte?

Když se před rokem stal Macron prezidentem Francie, nebylo úplně jasné, jakou roli bude hrát jeho manželka. Nebylo moc na koho navazovat, Macronův předchůdce v úřadu Francois Hollande nebyl ženatý a jeho přítelkyně, nejprve novinářka Valérie Trierweilerová a pak herečka Julie Gayetová, nebyly příliš vidět.

To ale chtěl Macron změnit. Podle francouzských médií je pro něj Brigitte, se kterou se seznámil ještě jako student na střední škole, kde působila jako učitelka, nejbližším rádcem.

Už během předvolební kampaně zanechala své práce a pomáhala Macronovi. Jejich úzký vztah dobře vykresluje věta, kterou prý Macron nejčastěji vyslovoval ještě v době kampaně: "Kde je Brigitte?"

Manželka francouzského prezidenta má nyní v Elysejském paláci malý sekretariát a k ruce dvě asistentky. Zajímá se o témata, jako je pomoc postiženým, přístup ke zdravotní péči, rovnost pohlaví či osvěta kolem autismu. Nejvíce času ale věnuje školství, protože je to obor, ke kterému má jako bývalá učitelka nejblíže.

Macronová si však stěžuje na neustálou pozornost. "Ať jste kdekoliv, tak vás pořád někdo fotí. Člověk nemůže být nikdy úplně v klidu. To je na tom asi to nejtěžší," řekla.

Těžké je pro ni také přecházet narážky na její věk - Brigitte je o 24 let starší než Emmanuel Macron. "Nemůžete být lhostejní, když vám někdo neustále připomíná váš věk, věkový rozdíl mezi vámi a vaším manželem," uvedl ve francouzském pořadu C l'hebdo spisovatel Philippe Besson, který se s prezidentským párem přátelí.

Média nepřestává fascinovat netradiční love story. Když se Brigitte s mladým Emmanuelem seznámila, byla vdaná a s manželem vychovávala tři děti. Poté se o jejich vztahu dozvěděli Macronovi rodiče a donutili ho střední školu dokončit v Paříži.

Ani to ale pár nerozdělilo. V roce 2007 se vzali.

Nejbližší Macronova rádkyně

Francouzský regionální deník Midi Libre také píše, že Brigitte Macronová stále působí jako manželova nejbližší rádkyně, se kterou prezident vůbec nejvíce diskutuje. Pravidelně ho doprovází na státní návštěvy do zahraničí - spolu byli kromě USA i například v Číně.

Mnozí Francouzi ji také považují za neoficiální velvyslankyni francouzské módy a magazíny ji označují za módní ikonu. Její fotky se pravidelně objevují v lifestylových časopisech a média věnují velkou pozornost výběru jejího oblečení. Během státní návštěvy Spojených států Macronová například oblékla róby od francouzské značky Louis Vuitton.

Video: Stylová Brigitte Macronová. První dáma Francie se stala novou módní ikonou

První dáma Francie se stala novou módní ikonou. Stylová Brigitte Macronová. | Video: Reuters, AFP
 

Právě se děje

před 40 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy