Je jí 64 let, ale klidně si vezme krátkou sukni. Macronová je pro Francouze i novou módní ikonou

Nový prezidentský pár Francie - Emmanuel a Brigitte Macronovi.
Média i veřejnost si všímají vytříbeného módního vkusu nové první dámy Francie.
Mezi její nejoblíbenější kus oblečení patří jednoznačně úzké džíny...
... většinou doplněné o elegantnější svršek.
Francouzské módní magazíny o ní hovoří jako o elegantní dámě.
Foto: Profimedia.cz
Adéla Očenášková Adéla Očenášková
12. 5. 2017 18:38
Francouzi upínají pozornost kromě nového prezidenta Emmanuela Macrona i k jeho o 24 let starší ženě. Nejen francouzské módní magazíny si všímají jejího vytříbeného vkusu. Čtyřiašedesátileté Brigitte Macronové přisuzují další novou roli - módní ikony.

Paříž - Luxusní lodičky, kožené kalhoty, ledabyle pohozené blond vlasy a zářivě bílý úsměv. To je Brigitte Macronová.

Manželka Emmanuela Macrona, který v neděli vyhrál francouzské prezidentské volby, se pravidelně objevuje po boku svého o 24 let mladšího chotě.

Politické deníky i francouzské módní magazíny o ní mluví jako o nebývale šmrncovní a elegantní dámě.

Někdo ji přirovnává k Michelle Obamové, někdejší první dámě USA. Jiní zase při pohledu na ni vzpomínají na její předchůdkyni, bývalou první dámu Francie a modelku Carlu-Bruniovou Sarkozyovou, která si taky potrpěla na módu - například od Diora.

"Brigitte by nikdy nenapadlo říct: 'Je mi 64 let, takže si už nemůžu dovolit nosit krátké sukně.' Ať už jde o vysoké podpatky, šaty bez rukávů nebo kožené kalhoty - troufne si na cokoliv. Je to úplná superžena," cituje britský list The Telegraph Delphine de Canecaudovou, zakladatelku reklamní agentury Etoile Rouge, která se zaměřuje na luxusní zboží.

Miluje krajkové šaty a kůži

Macronová sice obecně poskytuje rozhovory jen minimálně, jinak se ale veřejnosti a médiím nevyhýbá. Na fotografiích se tak objevuje často.

Foto: Profimedia.cz

Francouzská média o ní hovoří jako o šik dámě s citem pro módu. Často také vyzdvihují její dlouhé nohy a opálenou pleť. 

Miluje krajkové šaty, úzké kalhoty, krátké sukně a kůži. Průměrná šatna pro první dámu jako by jí nestačila, píšou módní magazíny o rodačce z Amiens, která se narodila majitelům jedné z největších francouzských čokoládoven.

Styl Macronové se v nadcházejících letech stane jedním z jejích nejsilnějších nástrojů v komunikaci, dodává pak i britský deník The Telegraph.

Kabátek od Vuittona

Právě tento názor se objevuje i v jiných médiích.

Macronovou pojí k módě silný vztah. S oblibou a pravidelně navštěvuje nejrůznější módní přehlídky - včetně týdnů módy, které se každoročně pořádají v řadě světových metropolí.

Právě minulý rok si na pařížský týden módy poprvé oblékla modrý kabátek se stříbrným límcem od proslulé francouzské módní znáčky Louis Vuitton. Ten, který během minulého týdne hned dvakrát oprášila.

Nejdříve v neděli přes den, když se v něm vydala během prezidentských voleb k hlasovacím urnám. A ten samý den večer v něm pak vystoupila před publikem u pařížského muzea Louvre coby budoucí první dáma.

Kabátek od Louise Vuittona.
Kabátek od Louise Vuittona. | Foto: Reuters

Macronová tím na jednu stranu dává najevo své vazby na módní průmysl a to, že se nebojí vybočit z řad tradičních oděvů žen političek.

Jak si ale všímá i britský deník The Guardian, zároveň tím naznačuje, že módu umí využít i jako politický nástroj.

Podle něj Macronová zálibou v oděvech od velké prosperující společnosti, jakou je Louis Vuitton, připomíná politický program svého manžela.

Ten chce mimo jiné bojovat za lepší podmínky pro podnikatele. Vyslovil se například pro snížení daňové zátěže firem a pro řadu dalších ekonomických reforem ve prospěch podnikání ve Francii. 

Rozdíl jako mezi Trumpovými

Kromě módy pak média i veřejnost zaměstnává taky věkový rozdíl mezi Macronovými. A potažmo i jejich "milostný příběh", kdy ona byla jeho učitelkou.

"Věk Macronové je feministická záležitost," míní francouzská odbornice na gender Natacha Henryová. A vzpomíná na duben 2014, kdy se Macron stal ministrem.

"Byla jsem zrovna v kadeřnictví ve městě Orléans, když byl jmenován ministrem hospodářství. Žádná z žen v kadeřnictví neskrývala své nadšení, že Brigitte je starší než on," vzpomíná Henryová pro americký list The New York Times.

Sami Macronovi se ke komentářům na jejich věkový rozdíl vyjadřují jen zřídkakdy. Nejednou ale podotkli, že podobně velká věková mezera dělí i amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho manželku Melanii Trumpovou. To ale nikdo neřeší, dodali.

Starší je totiž Trump, ne jeho žena. 

První dáma Francie se stala novou módní ikonou. Stylová Brigitte Macronová. | Video: Reuters, AFP
 

Právě se děje

před 9 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy