Brazilští vědci objevili virus zika v moči a slinách. Zda se jimi přenáší, zatím nevědí

Zahraničí Zahraničí
5. 2. 2016 16:16
Vědci z Brazilského zdravotního výzkumného institutu objevili aktivní stopy viru zika ve vzorcích slin a moči dvou nakažených pacientů. V pátek o tom informovaly agentury Reuters a AP. Přestože vzorky obsahovaly aktivní vir, možnost přenosu nákazy skrze tyto tělní tekutiny podle lékařů není prokázána a bude předmětem dalšího zkoumání. Zatím bylo potvrzeno, že se nákaza může šířit krví a pohlavním stykem.
Virus zika
Virus zika | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy