Brazilským prezidentem bude pravicový Bolsonaro. Změníme osud Brazílie, prohlásil

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2018 7:00
Kandidát krajní pravice Jair Bolsonaro, který byl vyhlášen vítězem prezidentských voleb v Brazílii, přislíbil "změnit osud" své země. Vítězi nedělních voleb již pogratuloval americký prezident Donald Trump.
Populista, který uráží ženy. To je kandidát na brazilského prezidenta Jair Bolsonaro
Populista, který uráží ženy. To je kandidát na brazilského prezidenta Jair Bolsonaro | Foto: Associated Press

Brasília - Po napjaté a krajně polarizující kampani Jair Bolsonaro vyhrál volby díky podpoře téměř 58 milionů Brazilců, tedy získal 55,18 procenta hlasů, zatímco jeho levicový soupeř Fernando Haddad 44,87 procenta, napsala agentura AFP. Bolsonaro podle ní získal jasný mandát a mladá brazilská demokracie velkou neznámou v podobě prvního prezidenta z krajní pravice po více než 30 letech od konce vojenské diktatury.

"Nemůžeme pokračovat ve flirtování se socialismem, komunismem a levicovým populismem," uvedl ve svém prvním projevu Bolsonaro, který je obdivovatelem vojenské diktatury, vládnoucí zemi v letech 1964 až 1985. Nejvyšší úřadu se na čtyři roky ujme od Nového roku.

Vítězství třiašedesátiletého Bolsonara slibujícího skoncovat s vládou zavedených stran předpovídaly i předvolební průzkumy, do jejichž čela ho vynesl největší korupční skandál v historii země spolu s uvadající ekonomikou.

Politik, který vyjadřuje obdiv představitelům brazilské diktatury a adresuje ostrá slova menšinám či ženám, měl od prvního kola voleb v anketách stabilně náskok více než deseti procentních bodů před Haddadem, který je pokračovatelem levicové politiky oblíbeného exprezidenta Luize Inácia Luly da Silva.

Vítěz opíral svou kampaň o sliby vykořenit korupci a nastolit bezpečí v brazilských ulicích, sužovaných vysokou kriminalitou poznamenala stanice BBC na svém webu. Kampaň byla silně polarizující: každý tábor varoval,že vítězství soupeře zničí Brazílii. Bolsanarovo vítězství každopádně znamená posun doprava v zemi, které po 13 let, mezi lety 2003 až 2016, vládla levicová Dělnická strana.

V posledních dvou letech stál v čele země konzervativec Michel Temer, který se ujal nejvyššího úřadu po sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové. Temer se ale stal krajně nepopulárním, jeho podpora klesla na rekordně nízkou úroveň dvou procent. Voliči volali po změně, ale byli ostře rozděleni ohledně toho, jaká změna by měla přijít, poznamenala BBC. Bolsonaro si zajistil vítězství s převahou deseti procentních bodů vizí Brazílie, kde prioritou bude zákon a pořádek a rodinné hodnoty.

V projevu po vyhlášení vítězem Bolsonaro slíbil, že jeho vláda bude bránit demokracii a ústavu. "To není slib strany, ani slovo muže. To je přísaha před bohem," prohlásil. "Změníme osud Brazílie společně," zdůraznil.

Bolsonarovi kritici se obávají, že bývalý armádní kapitán, kterému se stýská po vojenské diktatuře, by mohl omezit občanské svobody a podrývat ústavu. Kvůli politikovým výrokům si také dělají starosti o práva menšin.

Fernando Haddad prohlásil, že cítí "odpovědnost za sjednocení politické opozice" a slíbil "bránit svobody 45 milionů lidí", kteří jej ve volbách podpořili. Požadoval také respektovat práva těch Brazilců, kteří pro Bolsonara nehlasovali.

Haddad vyhrál na severovýchodě země, baště Dělnické strany, Bolsonaro však vyhrál ve všech ostatních částech země, místy s výraznou převahou.

Bolsonarovi příznivci již podle brazilských médií zahájili bouřlivé oslavy, s ohňostroji a brazilskými vlajkami. "Brazílie a její dobrý lid slaví," prohlásila Carmen Floresová, funkcionářka Bolsonarovy strany.

"Všichni lidé byli naštvaní kvůli korupci a zločinu. Teď poprvé cítím, že jsem zastoupen," prohlásil osmatřicetiletý André Luiz Lobo.

Paulo Guedes (69), označovaný za příštího ministra financí, už přislíbil změnu ekonomického modelu země díky rozsáhlé privatizaci a striktnější kontrole státních výdajů.

 

Právě se děje

Další zprávy