Brazilský prezidentský kandidát byl po útoku nožem úspěšně operován

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 9. 2018 20:57
Krajně pravicový politik favorizovaný předvolebními průzkumy byl podle lékařů do nemocnice přivezen v kritickém stavu, nyní je mimo přímé ohrožení života.
Jair Bolsonaro, kandidát krajní pravice na úřad brazilského prezidenta.
Jair Bolsonaro, kandidát krajní pravice na úřad brazilského prezidenta. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Brazilský prezidentský kandidát Jair Bolsonaro, kterého během čtvrtečního předvolebního mítinku pobodal útočník nožem, absolvoval úspěšnou operaci. Krajně pravicový politik favorizovaný předvolebními průzkumy byl podle lékařů do nemocnice přivezen v kritickém stavu, nyní je mimo přímé ohrožení života. Pachatel, kterého zadržela policie, měl prý k útoku osobní a náboženské důvody, uvedla agentura AFP.

Třiašedesátiletý politik se stal terčem útoku ve městě Juiz de Fora ve východobrazilském státě Minas Gerais. Podle lékařů mu poranil játra a způsobil vážnou ztrátu krve.

"Jeho vnitřní zranění byla vážná a ohrožovala pacientův život," řekl na tiskové konferenci chirurg Luiz Henrique Borsato, který oběť útoku operoval.

Ředitelka nemocnice Eunice Dantasová v pátek novinářům sdělila, že politik ztratil více než dva litry krve a při příjmu v nemocnici byl v šoku. "Jeho stav je stabilizovaný a jeho klinický stav je výborný," řekla Dantasová. Bolsonaro podle ní bude muset nejméně týden zůstat v nemocnici. Lékaři rozhodli převézt ho do Sao Paula.

Bolsonaro se objevil na sociálních sítích na videu natočeném v nemocničním pokoji. Řekl, že má "nesnesitelné bolesti" a že "nikdy nikomu neublížil". Jeho příbuzní tvrdí, že nůž pronikl 12 centimetrů do břišní krajiny.

Bolsonaro je podle průzkumů druhým nejsilnějším kandidátem pro volby, jejichž první kolo bude 7. října. Lídr průzkumů, exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, byl však odsouzen za korupci a soud mu účast ve volbách zakázal. Bolsonaro má proto šanci první kolo vyhrát a postoupit do rozhodujícího kola druhého.

Jeho kampaň však závisí na přímém kontaktu s voliči, neboť podle brazilských zákonů má jeho okrajová strana pouze minimální vysílací čas pro předvolební spoty v televizi či rozhlase. Pokud by kvůli zdravotnímu stavu nemohl pokračovat v mítincích, mohlo by to podle médií ohrozit jeho dobrý volební výsledek.

Bolsonaro, který do politiky vstoupil koncem 80. let jako radní Ria de Janeiro, se prezentuje jako kandidát, který dá neurovnanou brazilskou politiku prorostlou korupcí do pořádku. Řada lidí jej označuje za brazilského Trumpa. Kvůli svým mnohdy radikálním postojům čelí mimo jiné obviněním z rasismu. Je znám rovněž urážlivými výroky na adresu žen a veřejně obhajuje brazilskou diktaturu z let 1964 až 1985. Vystupuje rovněž proti sňatkům homosexuálů, které jsou v Brazílii legální již několik let.

Během kampaně upoutal pozornost jeho návrh, aby byli policisté, kteří zastřelí pachatele trestného činu, vyznamenáváni.

Podle policie na něj zaútočil čtyřicetiletý Adélio Bispo de Oliveira a zatím není zřejmé, zda měl jeho čin politický motiv. Při výslechu podle policistů řekl, že měl k útoku "osobní důvody" a že jednal z "božího příkazu". Podle zdrojů agentury EFE netrpí žádnou psychickou poruchou a jeho čin byl patrně promyšlený.

VIDEO: V Brazílii hořelo Národní muzeum

V Brazílii hořelo Národní muzeum. Požár zřejmě zničil sbírku více než 20 milionů předmětů | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy