Brazilský prezident čelí snahám o odvolání. Soud poslal jeho obžalobu do parlamentu

ČTK ČTK
28. 6. 2017 22:02
Brazilský prezident Michel Temer bude čelit obžalobě kvůli korupci. Nejvyšší soud země dokument podle agentury Reuters poslal dolní komoře parlamentu. Jde o první případ, kdy úřadující hlava státu největší latinskoamerické země čelí obvinění z trestného činu. O prezidentově osudu rozhodnou poslanci a nejvyšší soud. Pokud dolní komora dvoutřetinovou většinou obžalobu schválí, bude Temer dočasně odvolán a ve lhůtě 180 dnů se bude kauzou zabývat nejvyšší soud. Ten pak může hlavě státu vyměřit až dvanáctiletý trest vězení.
Michel Temer.
Michel Temer. | Foto: Reuters

Brasília - Brazilský nejvyšší soud ve středu odeslal dolní komoře parlamentu obžalobu proti prezidentovi Michelu Temerovi. S odkazem na dobře informovaný zdroj to uvedla agentura Reuters. Temer obvinění z korupce popírá, poslanci ho ale nyní mohou dočasně odvolat.

Obžalobu prezidenta z "pasivní korupce" doručil nejvyššímu soudu generální prokurátor Rodrigo Janot. Dokument předtím prověřil soudce Edson Fachin, jenž rozhodl, že ho pošle přímo zákonodárcům, čímž nevyhověl žádosti prezidentových právníků. Spis dostal předseda dolní komory Kongresu Rodrigo Maia, který je Temerovým spojencem.

Podle agentury AP jde o první případ, kdy úřadující hlava státu největší latinskoamerické země čelí obvinění z trestného činu. Temer již v úterý obvinění označil za fikci a za útok na svou osobu a na celou Brazílii. Funkce se prý dobrovolně nevzdá a zemi povede dál.

O prezidentově osudu nyní rozhodnou poslanci a nejvyšší soud. Pokud dolní komora dvoutřetinovou většinou obžalobu schválí, bude Temer dočasně odvolán a ve lhůtě 180 dnů se bude kauzou zabývat nejvyšší soud. Ten pak může hlavě státu vyměřit až 12letý trest vězení.

Poslanci Temerovy koalice jsou podle AP přesvědčeni, že mají potřebný počet hlasů, aby celý proces zablokovali.

Podle aktuálního obvinění přijal Temer přímo či přes prostředníky v období mezi letošním březnem a dubnem úplatek půl milionu brazilských realů (3,5 milionu Kč). Dostal ho prý od brazilského podnikatele Joesleyho Batisty, šéfa velkého masokombinátu JBS. Batista čelí vyšetřování kvůli korupci v kauze kolem zkaženého masa.

Temer prohlásil, že vedení firmy se pokouší uniknout vysokým trestům za své vlastní zločiny, a tak se v rámci dohody s prokuraturou snaží svalit vinu na něho.

Korupční kauza kolem prezidenta vypukla v polovině května, když brazilský tisk informoval o nahrávce Temerovy březnové schůzky s Batistou. Prezident přiznal, že se s ním sešel, popřel ale jakoukoli spojitost s korupcí. Nahrávka byla podle něj zmanipulovaná.

Audiozáznam zachycuje schůzku, na níž Batista informuje Temera, že zaplatí bývalému předsedovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení, a Temer s tím podle výkladu brazilského tisku souhlasí. Cunha, jenž býval vlivným členem Temerovy strany, byl zatčen loni v říjnu a letos odsouzen k více než 15 letům vězení za korupci. Peníze měl dostat za to, aby nevypovídal výměnou za snížení trestu.

V souvislosti s nahrávkou už v květnu nejvyšší státní zastupitelství předběžně obvinilo prezidenta z maření vyšetřování korupce.

Konzervativec Temer převzal moc v Brazílii z pozice viceprezidenta loni po sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové, které se staly osudnými neústavní manipulace s výsledky rozpočtu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy