Brazilská vláda odmění mistry světa, dostanou důchod

ČTK ČTK
8. 1. 2013 20:52
Odměněni by měli být fotbaloví mistři světa z let 1958, 1962 a 1970
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sao Paulo - Fotbaloví mistři světa z let 1958, 1962 a 1970 dostanou od brazilské vlády jednorázový bonus 100 tisíc realů (asi 960 tisíc korun) a pravidelný měsíční důchod 3916 realů (přes 37 tisíc korun).

Rozhodnutí se podle agentury Reuters týká 54 hráčů a jejich pozůstalých.

"Je třeba zdůraznit, že tito hráči během kariéry neměli možnost vydělat takové peníze jako dnes," řekl ministr sportu José Aldo Rebelo Figueiredo.

"Většině z nich je přes 65 let, takže jim peníze pomohou dožít v důstojných podmínkách," uvedl Marcelo Neves, syn dvojnásobného mistra světa Gilmara a prezident asociace bývalých reprezentantů.

Hráči navíc dlouho nemohli pobírat důchod, protože fotbal nebyl považován za zaměstnání.

Otázka života a smrti

"Pro některé mohou být tyhle peníze otázkou života a smrti. Loni například zemřel Felix (brankář mistrů světa z roku 1970), protože si nemohl dovolit léčbu. Kdyby měl peníze, mohl být naživu," uvedl Neves.

Krok vlády však našel i řadu kritiků. Patří mezi ně útočník vítězného týmu z roku 1970 pětašedesátiletý Tostao, který peníze dokonce odmítl.

Brazílie bude v roce 2016 hostit Olympijské hry, podívejte se:

"Za titul jsme tehdy byli odměněni víc než dost," prohlásil. "Pokud mají mistři světa potíže, tak by se měli obrátit na sociální organizace jako každý obyčejný Brazilec. Navíc se o ně mohou postarat jejich bývalé kluby," dodal.

Podobné gesto jako brazilská vláda udělala nedávno česká reprezentace, která sedmi žijícím vicemistrům světa z roku 1962 věnovala 350 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy