Brazilská vláda odmění mistry světa, dostanou důchod

ČTK ČTK
8. 1. 2013 20:52
Odměněni by měli být fotbaloví mistři světa z let 1958, 1962 a 1970
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sao Paulo - Fotbaloví mistři světa z let 1958, 1962 a 1970 dostanou od brazilské vlády jednorázový bonus 100 tisíc realů (asi 960 tisíc korun) a pravidelný měsíční důchod 3916 realů (přes 37 tisíc korun).

Rozhodnutí se podle agentury Reuters týká 54 hráčů a jejich pozůstalých.

"Je třeba zdůraznit, že tito hráči během kariéry neměli možnost vydělat takové peníze jako dnes," řekl ministr sportu José Aldo Rebelo Figueiredo.

"Většině z nich je přes 65 let, takže jim peníze pomohou dožít v důstojných podmínkách," uvedl Marcelo Neves, syn dvojnásobného mistra světa Gilmara a prezident asociace bývalých reprezentantů.

Hráči navíc dlouho nemohli pobírat důchod, protože fotbal nebyl považován za zaměstnání.

Otázka života a smrti

"Pro některé mohou být tyhle peníze otázkou života a smrti. Loni například zemřel Felix (brankář mistrů světa z roku 1970), protože si nemohl dovolit léčbu. Kdyby měl peníze, mohl být naživu," uvedl Neves.

Krok vlády však našel i řadu kritiků. Patří mezi ně útočník vítězného týmu z roku 1970 pětašedesátiletý Tostao, který peníze dokonce odmítl.

Brazílie bude v roce 2016 hostit Olympijské hry, podívejte se:

"Za titul jsme tehdy byli odměněni víc než dost," prohlásil. "Pokud mají mistři světa potíže, tak by se měli obrátit na sociální organizace jako každý obyčejný Brazilec. Navíc se o ně mohou postarat jejich bývalé kluby," dodal.

Podobné gesto jako brazilská vláda udělala nedávno česká reprezentace, která sedmi žijícím vicemistrům světa z roku 1962 věnovala 350 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy