Rio mělo být katastrofou, ale potvrdilo, že to vždy "dopadne". A nesloužilo žádnému diktátorovi

Martin Novák Martin Novák
22. 8. 2016 6:02
Přes řadu drobných problémů brazilské Rio de Janeiro uspělo. Ukázalo, že olympiádu mohou pořádat i státy, které nejsou bohaté ani tam nevládne totalitní režim. Šanci do budoucna ale mají spíše další čínská města nebo Perský záliv.
Televizní obrazovky přenášely olympiádu na pánskou toaletu v restauraci v Rio de Janeiru.
Televizní obrazovky přenášely olympiádu na pánskou toaletu v restauraci v Rio de Janeiru. | Foto: Reuters

Analýza – Právě skončené olympijské hry v brazilském Riu de Janeiru nepostihla žádná katastrofa. Nemusely být přerušeny, nikdo nebyl zabit či zavražděn, základní věci fungovaly.

Už tato prostá fakta je v současném světě nutné považovat za úspěch. Drobnosti drhly, samozřejmě. Olympijská vesnice měla problém s kanalizací; několik sportovců, novinářů či olympijských činovníků přepadli zloději; na autobus někdo hodil kámen a stanem jednou prolétly kulky.

Naštěstí nic dramatičtějšího. Nejsmutnější událostí tak byla smrt trenéra německých vodních slalomářů Stefana Henzeho. Za to ale pořadatelé nemůžou – na rozdíl například od zimních OH 2010 ve Vancouveru, kde na smrti gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho měla podíl extrémně rychlá dráha.

Ke koloritu téměř každých her patří před začátkem úvahy, jak se něco nepovede, jaké mají organizátoři zpoždění, jak není zajištěna bezpečnost, jaký to bude průšvih.

Rio potvrdilo, že to nakonec vždy "dopadne".

Panoval strach z viru zika, z politického chaosu v zemi spojeného s vyšetřováním prezidentky Dilmy Rouseffové, ze špatné finanční situace Brazílie i samotného Ria.

Přehnanost některých obav zvýraznil incident s americkými plavci. Tvrdili, že byli přepadeni, ale vyšetřování a záběry kamer odhalily, že medailisté si vše vymysleli. Naopak rozbili dveře a další zařízení na toaletě benzinové pumpy a ostraha proti nim musela zakročit.

Ono tak trochu záleží na osobním vkusu. Rio možná nebylo tak dobře zorganizované jako Peking nebo Soči, ale na druhou stranu nesloužilo jako výkladní skříň diktatury nebo projekt na oslavu vůdce, jak tomu bylo v Číně či ještě více v Rusku.

Časopis Time napsal, že z her v Riu nelze mít velké potěšení, protože se odehrávají za strašlivé situace ve světě. V éře populismu, xenofobie, rasismu, terorismu, válek, rozvratu či obrovské sociální nerovnosti. Za to ale organizátoři nemohou.

Stejně tak jako za nesportovní a neolympijské projevy některých arabských sportovců. Egyptský judista Islám Šahábí odmítl podat ruku izraelskému soupeři. Alespoň částečně to napravil egyptský olympijský výbor, který Šahábího zkritizoval a poslal domů.

Libanonská výprava zase spustila povyk, když zjistila, že na sportoviště se má přesunout v autobuse společně s několika Izraelci.

Pokud máme hry v Riu k něčemu přirovnat, pak spíše než jiné olympiádě se nabízí fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice v roce 2010. Také Jihoafričanům se moc nevěřilo, kolovaly příběhy o rozsáhlé kriminalitě, ale turnaj se vcelku vydařil.

Byly to první hry v Jižní Americe a jedny z mála, které se odehrávají mimo takzvané vyspělé země. Ty, pro něž není problém hry uspořádat, i kdyby se jim řeklo pár týdnů dopředu. Tedy většinu Evropy, USA, Kanadu, Austrálii, Japonsko či Jižní Koreu.

Brazílie ukázala, že i adepti mimo tento klub jsou schopni událost zvládnout. Jen když se podíváme na Latinskou Ameriku, jistě by to po letech zvládlo Mexiko. Stejně tak Argentina nebo Chile.

Spíše si však vsaďme na to, že po Pekingu uvidíme olympiádu v jiných čínských městech. A pokud se obejde bez velkých minel i světový fotbalový šampionát v Kataru v roce 2022, zamíří olympiáda zřejmě i do Perského zálivu. Buď Kataru, nebo Spojených arabských emirátů.

Skandál: Američtí plavci v čele se slavným Ryanem Lochtem se v ulicích Ria nestali obětí ozbrojeného přepadení, jak tvrdili, ale sami byli výtržníky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy