Brazílie zavádí internet do pralesa

Red Zah, AP
2. 4. 2007 3:55
Domorodé indiánské kmeny se na připojení k síti těší
Na podobných místech vyrostou brzo vysílače. Signál budou přijímat ze satelitů. Internet můžou brazilští domorodí indiáni používat zdarma.
Na podobných místech vyrostou brzo vysílače. Signál budou přijímat ze satelitů. Internet můžou brazilští domorodí indiáni používat zdarma. | Foto: Aktuálně.cz

Rio de Janeiro - Domorodé indiánské kmeny u řeky Amazonky pomůžou s hlídáním největšího deštného pralesa před nelegální těžbou dřeva.

Dohodu s tzv. Sítí lesních lidí uzavřela brazilská ministerstva životního prostředí a komunikací. Domorodci budou přes internet posílát zprávy o požárech, nebo nelegální těžbě dřeva a farmaření.

Signál zajistí 150 indiánským komunitám, z kterých je velká část přístupná jen pomocí lodí, satelity.

Cílem je "povzbudit tyto lidi, aby se připojili k veřejným institucím země," řekl Francisco Costa z ministerstva životního prostředí s tím, že internet je bude zároveň vzdělávat. "Vláda chce pozici ochranářů deštného pralesa posílit," dodal.

Ministerstva, městské a regionální úřady musejí nejdříve ve vybraných oblastech, včetně těch neobydlených, nainstalovat tzv. telecentra. Federální vláda pak zajistí spojení se satelity.

Indiáni: na internet se těšíme

Oblasti byly vybrány ve 13 brazilských státech. Na projektu se podílela také Národní indiánská nadace, nebo vládní agentura na ochranu životního prostředí.

Připojit se dá už všude. I v Amazonském deštném pralese
Připojit se dá už všude. I v Amazonském deštném pralese | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Domorodci zavedení internetu vítají. Podle Francisca Ashaninka z kmene Ashaninka je připojení na světovou počítačovou síť zatím k dispozici jen na okraji měst.

"Bude to opravdová šance pro původní obyvatele, aby získávali, podíleli se a poskytovali informace veřejným činitelům," řekl Ashaninka.

Brazílie: ráj uživatelů internetu

185-milionová Brazílie svým plánem potvrzuje roli internetové velmoci Jižní Ameriky. Podle brazilského statistického úřadu má připojení na elektronickou síť 32,1 milionu lidí.

Průměrný věk uživatelů je 28 let. Měsíčně vydělává každý z nich zhruba 360 euro.

Studie z roku 2005 říká, že polovina braziliských uživatelů má internet doma, druhá pak v práci. Celosvětový výzkum provedený společností BuddeComm ukázal, že Brazílie je desátým největším internetovým trhem na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy