Brazílie zasáhne proti komárům přenášejícím virus zika. Vypustí miliony sterilních samečků

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 23. 2. 2016 23:53
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) chce Brazílii pomoci získat přístroj zvaný iradiátor, který pomocí gama paprsků sterilizuje samečky komárů. Díky nim pak samičky nakladou vajíčka, ze kterých nevzejde žádné potomstvo. "Je to metoda ke kontrole porodnosti, ekvivalent rodičovského plánování pro lidstvo," vysvětluje molekulární biolog Kostas Bourtzis. Program by měl být spuštěn v okolí východobrazilského města Juazeiro.
Komár Aedes aegypti, který přenáší virus zika. Ilustrační foto.
Komár Aedes aegypti, který přenáší virus zika. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Brasília - Brazílie přišla s novým plánem, jak bojovat s virem zika. Zastaví rozmnožování komárů, kteří virus přenášejí, a to tak, že "do oběhu" vypustí miliony sterilních samečků. Díky tomu pak samičky nakladou vajíčka, ze kterých nevzejde žádné potomstvo.

"Je to metoda ke kontrole porodnosti, ekvivalent rodičovského plánování pro lidstvo," vysvětluje molekulární biolog Kostas Bourtzis, který pracuje pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE).

Právě MAAE chce Brazílii poskytnout přístroj zvaný iradiátor, který pomocí gama paprsků komáří samečky sterilizuje. Už dnes jej používají například obyvatelé portugalského ostrova Madeira proti invazi ovocných mušek neboli octomilek, připomněl server The Telegraph.

12 milionů komárů týdně

Kromě opatření přístroje je nutné "vychovat" dostatečné množství samečků, aby byl účinek co nejplošnější. Tady sehraje roli brazilská nezisková organizace Moscamed, která plánuje týdně vychovat až 12 milionů komárů a následně je sterilizovat. Neplodná hejna komárů pak chce vypustit do předem vytipovaných oblastí.

Program by měl být spuštěn v okolí východobrazilského města Juazeiro. Pak podle serveru bude záležet na rozhodnutí vlády, kolik na sterilizaci komárů pošle peněz. Podle Bourtzise by samečci mohli posléze být vypouštěni nad městy například pomocí dronů.

Brazilští výzkumníci experimentují s více možnostmi, jak zatočit s populací komárů. Na ostrov ležící asi 350 kilometrů od brazilského pobřeží vypustili několik desítek tisíc radiací sterilizovaných komárů. Kromě toho také pracují na genetických pokusech, díky kterým by komáři umírali ještě před dosažením dospělosti, a nemohli by se tak dál rozmnožovat.

Na virus zika zatím neexistuje žádná léčba ani vakcína, přestože vědci už na jejich vývoji pracují. Redukce komáří populace by tak v tuto chvíli mohla představovat jednu z dostupných cest, jak se šíření viru postavit už dnes. Kromě viru zika přenášejí komáři v Brazílii i horečku dengue.

Brasília se přitom obává, že by obavy z viru mohly od příjezdu odradit řadu případných návštěvníků letních olympijských her, které v Riu vypuknou už letos v létě.

Statisíce podezřelých případů

Virus zika zřejmě ovlivňuje nedostatečný vývin mozku lidského plodu a způsobuje mikrocefalii, což ale ještě není zcela prokázáno. Spojován je i s Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva. WHO kvůli viru na začátku února vyhlásila celosvětový stav nouze.

Brazilské úřady nyní podle WHO předpokládají, že se od loňského dubna k letošnímu únoru nakazilo virem zika 500 000 až půl druhého milionu lidí. Přesnější údaje neexistují.

Země ale zaznamenala už 4690 případů mikrocefalie, u nichž je potvrzená či možná spojitost s virem zika. Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP) v úterý oznámilo 14 nových případů možného přenosu viru zika pohlavní cestou v USA.

V uplynulém týdnu ministerstvo zdravotnictví spojilo se zikou 4443 případů, nyní jich eviduje 4690. Z tohoto počtu označuje jako potvrzené 583 případů mikrocefalie a u dalších 4107 pro to má podezření. Několik dětí, které se s poškozením mozku narodily, již zemřelo.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy