Brazílie před strachem z viru zika varuje těhotné ženy, aby dávaly pozor, s kým se se líbají

ČTK ČTK
6. 2. 2016 8:36
Brazilské zdravotní úřady varovaly těhotné ženy, aby si kvůli epidemii viru zika "dvakrát rozmyslely", s kým se líbají. Američtí zdravotníci apelovali na muže, aby při pohlavním styku s těhotnými partnerkami používali kondom, pokud navštívili zemi, kde je virus rozšířený.
Foto: Antonín Matějovský

V Brazílii začal pětidenní karneval, kterého se účastní miliony lidí. Úřady proto varují těhotné ženy, aby si dávaly pozor, s kým se během oslav líbají.

Nová vlna varování se objevila poté, co vědci zjistili přítomnost živého viru zika ve vzorcích slin a moči. To by mohlo znamenat, že se virus může šířit i prostřednictvím tělesných tekutin. Zatím je potvrzený jen přenos nákazy komáry.

K výzvám se připojili i činitelé OSN, podle nichž by řada převážně katolických zemí Latinské Ameriky měla zmírnit protipotratové zákony a umožnit tak ženám ukončit těhotenství, pokud mají obavy, že by jejich plod mohl být poškozený vzácným defektem nedostatečně vyvinutého mozku, který je s nákazou virem zika spojován, informovala agentura AP.

Páteční oznámení a varování byla zveřejněna v den, kdy v Brazílii začal karneval - pětidenní slavnost, které se účastní miliony lidí. Součástí karnevalu jsou i alkoholem překypující večírky, během nichž je hlavní zábavou snaha políbit tolik lidí, kolik je jen možné.

 

Právě se děje

Další zprávy