Zřícené letadlo mělo brazilským fotbalistům přinést štěstí. Krátce před tím s ním letěl Lionel Messi

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 30. 11. 2016 20:37
Letoun bolivijských aerolinek, který se v úterý v noci zřítil s brazilskými fotbalisty na palubě, za poslední měsíc využilo hned několik fotbalových týmů na cestu za zápasem. Hvězdný tým Chapecoense z pověrčivosti doufal, že mu aerolinky přinesou kýžené štěstí. Místo toho se však stal součástí letecké katastrofy, která uvrhla Brazílii do třídenního státního smutku.
Fanoušci se v úterý večer sešli na stadionu v Chapecu.
Fanoušci se v úterý večer sešli na stadionu v Chapecu. | Foto: Reuters

Brasília – "Vyrážíme teď na další cestu a doufáme, že nám přinese štěstí stejně jako tomu bylo poprvé," chválili bolivijskou leteckou společnost LaMia trenéři brazilského fotbalového týmu Chapecoense v pondělí těsně před odletem.

Ten samý letoun, který se s nimi o několik hodin později zřítil, je před měsícem bezpečně dopravil na vítězný zápas do Kolumbie. A nejen je. Na jeho palubě na začátku listopadu cestovaly i fotbalové hvězdy formátu Lionela Messiho nebo celý argentinský či kolumbijský národní tým, píše server CBC.

Letecké neštěstí přežilo ze 77 lidí na palubě jen šest. A to pravděpodobně jen proto, že letadlo po pádu nevybouchlo. Nebylo v něm totiž dost paliva. Vyšetřovatelé se nyní snaží přijít na to, jestli nedostatek paliva byl příčinou nehody, nebo ho vypustil pilot před zřícením právě proto, aby zabránil výbuchu, jak spekuluje server Daily Mail.

Brazílii, která vyhlásila na tři dny státní smutek, letecké neštěstí silně zasáhlo. Lidé truchlí především v městečku Chapeco, odkud hvězdný tým pocházel. Tisíce fanoušků v bílozelených dresech zaplnily v úterý večer tamní fotbalový stadion.

"Je to relativně malé město, takže tady každý zná někoho, kdo byl v letadle," řekl americkému listu New York Times místní 44letý profesor Roberto Panarotto, který sám při nehodě ztratil přítele z dětství.

Šest přeživších bojuje v nemocnici o život

Z trosek letadla záchranáři vytáhli sedm těžce zraněných lidí. Byli mezi nimi čtyři hráči, z nichž jeden po převozu do nemocnice zemřel. Zbývající tři zůstávají ve vážném stavu.

Obránce Hélio Neto leží s vážným poraněním hlavy, hrudníku a plic na jednotce intenzivní péče. Jeho spoluhráč Alan Ruschel se nachází ve stabilizovaném stavu a konečně brankář Jackson Follmann podle lékařů přišel o pravou nohu, kterou mu museli amputovat. Nehodu přežila také bolivijská letuška spolu s letovým technikem a jeden z dvacítky novinářů.

"Mohli jste slyšet, jak lidé volají o pomoc," popsala členka záchranného týmu atmosféru místa dopadu letadla. Sama v trupu letounu našla dva pasažéry, kteří byli stále při vědomí.

S vyšetřováním nehody pomáhají Britové

K příčinám neštěstí zatím vyšetřovatelé neučinili žádné oficiální prohlášení. Média s odvoláním na své zdroje a letecké experty ale stále častěji spekulují o možném nedostatku paliva. Brazilský deník Globo ve středu zveřejnil přepis záznamu patrně posledního rozhovoru posádky s letovým dispečerem. Pilot v něm hlásí totální výpadek elektroniky a kvůli nedostatku paliva volá o pomoc.

Foto: Reuters

V jedenáctiminutové nahrávce pilot nejprve žádá o možnost přistát, protože letadlo nemá pohonné hmoty. Řídící věž odpovídá, že kvůli jinému stroji je nutné vyčkat. V deváté minutě pilot zoufalým hlasem znovu informuje o kritické situaci. Hovoří o totálním kolapsu stroje a elektrických přístrojů a o nedostatku paliva. Dostane povolení přistát a řídící věž si ještě vyžádá informace o letové výšce. Pak již pilot nekomunikuje.

"Nemůžeme nic vyloučit. Vyšetřování pokračuje a my čekáme na výsledky," citovala agentura AP vysloužilého generála bolivijského letectva Gustava Vargase, který stojí v čele aerolinek LaMia. Podle deníku Globo nicméně Vargas řekl, že pilot cestou netankoval, ačkoliv to měl v leteckém plánu. Šéf aerolinek se domnívá, že tak pilot neučinil, protože to nepotřeboval. Dodal, že aerolinky stejnou cestu podnikly již dvakrát. Nesdělil ale, zda letadlo mělo mezipřistání kvůli tankování.

Někteří obyvatelé v místě havárie podle Reuters vypověděli, že neslyšeli motory. "Přeletělo nad mým domem, ale neslyšel jsem žádný hluk, motor určitě nefungoval," citoval Reuters jednoho z místních.

Čtyřmotorový hornoplošník střední velikosti British Aerospace 146 byl starý 14 let. S objasňováním nehody Kolumbijcům pomohou Britové, kteří letadlo vyrobili.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy