Bratr Salmana Abediho chystal útok v Libyi

ČTK ČTK
28. 5. 2017 7:47
Bratr Salmana Abediho, který při útoku v britském Manchesteru zabil 22 lidí, byl prý členem islamistické buňky a plánoval atentát na vyslance OSN v Libyi. Uvedl to list The Daily Telegraph. Terčem atentátu se měl stát Němec Martin Kobler, který OSN v Libyi zastupuje. Útok byl chystán na dobu, kdy bude Kobler pobývat v metropoli Tripolisu. Plán byl ale překažen dříve, než mohl být realizován, uvedly diplomatické zdroje. Libyjské bezpečnostní síly údajně buňku několik měsíců sledovaly a označily Hašíma Abediho, dvacetiletého bratra sebevražedného atentátníka z Manchesteru, za "významného hráče". Islamisté již měli téměř připravenou výbušninu, jejíž výbuch měl zasáhnout Koblerův konvoj.
Bratra a otce Salmana Abediho zatkla policie v Libyi.
Bratra a otce Salmana Abediho zatkla policie v Libyi. | Foto: Reuters, koláž Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 19 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy