Příběh z Paříže: Bratr na stadionu, sestra v rockovém klubu. Útoky přežili

Luboš Kreč
14. 11. 2015 12:26
Zatímco francouzský fotbalový reprezentant Antoine Griezmann bojoval v barvách Francie proti týmu Německa na pařížském Stade de France, zachvátilo Paříž několik teroristických útoků. K jednomu z nich došlo i v těsné blízkosti národního stadionu. Když se odtud pokusil mladý fotbalista spojit se svou sestrou, nemohl se jí dovolat. V tu chvíli byla na koncertě v klubu Bataclan, kde po řádění teroristů zůstaly desítky mrtvých. Že se jí podařilo uniknout, dozvěděl se až po třech hodinách...
Policie v okolí Stade de France po zápase Francie vs. Německo.
Policie v okolí Stade de France po zápase Francie vs. Německo. | Foto: Reuters

Paříž - Fotbalový reprezentant Antoine Griezmann zrovna hrál na pařížském stadionu Stade de France v utkání proti Německu, když francouzskou metropoli zachvátilo několik teroristických útoků, po nichž zůstala víc než stovka mrtvých a desítky těžce raněných.

Jeden z incidentů se odehrál u národního stadionu. Místo zachvátila panika a policie z ochozů evakuovala prezidenta Francoise Hollanda.

Griezmann, jinak hráč španělského Atlétika Madrid, se ještě na stadionu, kde tisíce lidí zůstávaly na trávníku, pokusil spojit se svou sestrou. Neúspěšně. Ta byla v době útoků na koncertě v klubu Bataclan, kde hráli američtí rockeři Eagles of Death Metal. A právě z této koncertní síně je nejvíc obětí, teroristé tam postříleli desítky lidí.

“V myšlenkách jsem s oběťmi útoků,” citoval americký list New York Times Griezmannův twitterový účet, kde ještě stálo: “Nechť se Bůh postará o mou sestru a Francouze.” A přidal hashtag #ViveLaFrance.


Po třech hodinách jednadvacetileté levé křídlo zjistilo, že jeho sestře se podařilo z Bataclanu uniknout bez zranění. “Díky bohu se mé sestře podařilo dostat ven. Modlím se za všechny oběti a jejich rodiny,” děkoval na Twitteru.

Řádění čtyř teroristů v klubu, kde zamkli před koncem koncertu dveře, aby lidé nemohli utéct, a začali kolem sebe pálit z kalašnikovů, postihlo hlavně návštěvníky ve spodní části hlediště. Lidé, kteří koncert sledovali z balkonu, nebo kapela, se mohli schovat. “Nikdo z kapely nebyl zraněn ani zabit,” informovalo vydavatelství Universal.

Eagles of Death Metal, kteří mají vzhledem k tragickým událostem symbolické jméno, ve skutečnosti nejsou žádná temná metalová kapela, ale průkopníci sice ostřejšího, nicméně staromódnějšího hard rocku. A jsou známí humorem a vtipy, jimiž prokládají jak své texty, tak svá vystoupení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy