Hořící kráter v poušti desítky let obestírá záhada. Otevřeli "Bránu do pekla" Sověti?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 12. 2020 8:00
Uprostřed pouště Karakum v Turkmenistánu leží tzv. Brána do pekla. Stále planoucí ohně v díře o průměru 70 metrů a hloubce 30 metrů živí metan. Jak přesně kráter Darvaza vznikl a jak došlo k zapálení plynu, je dosud záhada.
Uprostřed pouště Karakum v Turkmenistánu leží Brána do pekla. Stále planoucí ohně v díře o průměru 70 metrů a hloubce 30 metrů živí metan. | Video: AccuWeather

Před padesáti lety měli na tomto místě geologové hledat naleziště zemního plynu. Země se po vrtech následně propadla a vznikl kráter.

Podle serveru BBC mohl metan zapálit blesk nebo ho sovětské úřady zapálily záměrně. Jedna z teorií tvrdí, že šlo o metodu, při které se nechává přebytečný plyn hořet.

Místní vláda už chtěla Bránu do pekla po desetiletích uhasit, nakonec se z ní stalo turistické lákadlo.

 

Právě se děje

před 44 minutami

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší počet za posledních pět let. Zatím nejvíc bylo těchto profesionálních pěstounů v roce 2017, a to 900. Vyplývá to z výkazů ministerstva práce. Podle organizací na podporu ohrožených dětí a rodin jsou odměny pěstounů nízké. Přechodný pěstoun si měsíčně vydělá 20 000 korun hrubého. Minimální mzda nyní dosahuje 15 200 korun. Průměrná mzda v prvním čtvrtletí podle statistiků činila 35 285 korun.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí za vysoký počet dětí v ústavech. Podle Asociace Dítě a rodina je ČR jednou z posledních zemí Evropy, kde je možné malé děti do zařízení posílat. Sněmovna by mohla rozhodovat o uzákonění zákazu děti do tří let do ústavní péče dávat. Odpůrci návrhu argumentují mimo jiné tím, že je málo pěstounů a o děti by se po omezení takzvaných kojeneckých ústavů neměl kdo postarat. Podle organizací roli hraje výše odměn, které se devět let neměnily. Také o přidání by měla dolní komora hlasovat. Vládní předloha počítá s navýšením o 2000 na 22.000 korun měsíčně. Poslanci navrhují víc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy