Braniborská brána v ruských barvách nebude, Berlín čelí kritice. Pietu lze vyjádřit i jinak, tvrdí

ČTK ČTK
4. 4. 2017 18:42
Berlínská radnice nenasvítí Braniborskou bránu v barvách ruské vlajky jako výraz úcty k obětem pondělního teroristického útoku v Petrohradu. V minulosti přitom měla barvy britské, francouzské, turecké či izraelské. Nasvícení symbolu německé metropole je podle radnice nadále vyhrazené pro případy tragických událostí ve městech, s nimiž má Berlín partnerské dohody nebo v místech se zvláštním vztahem k hlavnímu městu. Naopak Eiffelova věž se o půlnoci ponoří do tmy.
Braniborská brána po teroristickém útoku na vánoční trhy v Berlíně.
Braniborská brána po teroristickém útoku na vánoční trhy v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín/Paříž - Vlnu kritiky si vysloužila radnice německého hlavního města kvůli rozhodnutí nenasvítit na výraz úcty k obětem pondělního teroristického útoku v Petrohradu Braniborskou bránu v barvách ruské vlajky. V minulosti se přitom symbol Berlína oděl do barev britských, francouzských, tureckých či izraelských. Na rozdíl od německé metropole se francouzské hlavní město v úterý rozhodlo, že Eiffelova věž se o půlnoci ponoří do tmy, informovala agentura AFP.

Berlínská radnice své kritizované rozhodnutí nenasvítit Braniborskou bránu v barvách ruské vlajky oznámila už v pondělí, tedy krátce po výbuchu v petrohradském metru, který si vyžádal 14 mrtvých.

Navzdory kritice radnice německé metropole na svém rozhodnutí i v úterý trvala. "Kondolenci a smutek lze vyjádřit i bez toho, abychom nasvítili Braniborskou bránu," uvedla mluvčí radnice Claudia Sünderová. Nasvícení symbolu německé metropole je podle ní nadále vyhrazené pro případy tragických událostí ve městech, s nimiž má Berlín partnerské dohody nebo v místech se zvláštním vztahem k hlavnímu městu.

Radnice nechala na bránu v centru města promítnout vlajky příslušných zemí po teroristických útocích v Paříži, Bruselu, Londýně a Istanbulu. Všechna čtyři města mají s Berlínem partnerskou smlouvu. Izraelská vlajka se po útoku v Jeruzalémě na památce objevila podle Sünderové proto, že má Německo k Izraeli a jeho obyvatelům zvláštní historickou vazbu. Brána se loni oděla do duhových barev například i po střelbě v gay klubu v americkém Orlandu. Podle mluvčí radnice šlo tehdy o výjimečný případ.

Berlínský radní zodpovědný za oblast kultury Klaus Lederer, který zastupuje postkomunistickou stranu Levice, se v úterý vyslovil pro to, aby se brána kvůli útoku v Petrohradu ruskými barvami nasvítila, poté ale aby se s vyjadřováním účasti tímto gestem přestalo. "Každé rozhodnutí nasvítit Braniborskou bránu za někoho v poslední době působí fakticky jako rozhodnutí proti někomu," napsal na Facebooku. Jediným správným řešením by podle něj tak bylo, kdyby se brána nasvěcovala téměř denně za každý jeden národní stát postižený terorismem, což je podle něj ale nemožné.

Podle mluvčí Sünderové ale radnice v současnosti neplánuje měnit zavedenou praxi. Vyjádřit soustrast s oběťmi petrohradského útoku bude podle ní možné zapsáním se do kondolenční knihy.

Jinak než Berlín se v úterý rozhodla Paříž. Starostka francouzské metropole Anna Hidalgová oznámila, že se symbol města - Eiffelova věž - ponoří o půlnoci na uctění památky obětí z Petrohradu do tmy. Oznámení na twitteru doprovodila hashtagem #NousSommesUnis - Jsme jednotní.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy