BP prodává majetek, aby mohl platit za ropnou havárii

Radim Klekner Radim Klekner
21. 7. 2010 20:53
Koncern bude pro fond na odstranění následků škod potřebovat 20 miliard dolarů.
BP prodá zařízení za nejméně deset miliard dolarů
BP prodá zařízení za nejméně deset miliard dolarů | Foto: Reuters

Londýn/Washington - Britský koncern BP zažívá těžké časy. V souvislostí s ropnou havárií v Mexickém zálivu klesla hodnota jeho akcií na polovinu a společnost se musí zbavit části svého majetku.

Spojené státy totiž trvají na tom, že BP musí beze zbytku uhradit škody, které ropná skvrna napáchala a ještě napáchá na americkém pobřeží.

Ve středu koncern oznámil, že prodá v nejrůznějších částech světa ropná zařízení za deset miliard dolarů, aby mohl přispět do zvláštního fondu, na jehož zřízení se dohodl s prezidentem USA Barackem Obamou.

Budou z něj hrazeny veškeré náklady spojené s havárií vrtné plošiny Deepwater Horizont, která explodovala 20. dubna v důsledku nenadálého výronu plynu.

Společnost na druhé straně popřela zprávy, že by během příštích několika týdnů měl opustit svůj post generální ředitel koncernu Tony Hayward, jak o tom psal britský deník The Times.

Přikládá se mu odpovědnost za několikatýdenní marné pokusy BP zastavit únik ropy. To se podařilo až tuto neděli, kdy experti koncernu nasadili na ústí vrtu speciální zvon.

Libyjská stopa

Ropná havárie byla také hlavním předmětem úterních rozhovorů mezi Obamou a britským premiérem Davidem Cameronem. Ten v jejich průběhu odmítl, že koncern sehrál zprostředkovatelskou roli při propuštění libyjského agenta Abdelbaseta Alího Megráhího.

Britský premiér Cameron odmítá, že by koncern loni tlačil na skotskou vládu v souvislosti s propuštěním libyjského agenta
Britský premiér Cameron odmítá, že by koncern loni tlačil na skotskou vládu v souvislosti s propuštěním libyjského agenta | Foto: Reuters

Megráhí v roce 1988 uskutečnil atentát proti letounu společnosti PanAm, jenž explodoval nad skotským Lockerbie, při kterém zahynulo 270 osob. Loni jej skotská vláda propustila z humanitárních důvodů, protože onemocněl rakovinou.

BP se už delší čas zajímá o kontrakt na těžbu libyjské ropy v hodnotě dvaceti miliard dolarů. Právě tolik by nyní měl zaplatit do fondu, na jehož zřízení se dohodl s Obamou.

Podle Camerona není ale nezbytné nechat okolnosti propuštění Megrárího dodatečně vyšetřit, jak požaduje Washington.

"Nepotřebuji žádné vyšetřování, abych zjistil, zda to bylo špatné rozhodnutí," prohlásil po rozhovorech s Obamou britský premiér. "Bylo to špatné rozhodnutí."

Hodnota akcií klesá

Koncern jakékoli spekulace, že se ujal zprostředkování, protože usiluje o kontrakt v Libyi odmítá.

Megráhímu předpověděli loni v srpnu lékaři, že má před sebou tři měsíce života, agent je však stále na živu.

Koncern BP v nejbližší době prodá ropná zařízení v Texasu a Novém Mexiku v hodnotě více než tří miliard. Další tři miliardy získá prodejem společnosti Western Canadian, 650 milionů USD mají hodnotu vrtná a zpracovatelská zařízení společnosti v Egyptě.

Ačkoliv se vedení společnosti snaží budit dojem, že existence koncernu není ohrožena, celý případ vyvolal v Británii mimořádnou pozornost.

Sedmina všech výnosů z dividend, s jejichž pomocí jsou financovány britské penzijní fondy, pochází totiž právě od BP. Hodnota akcií koncernu nyní představuje 47 procent letošního maxima a jejich úhrná cena činí už jen 90 miliard dolarů.

Ve hře jsou také další projekty, které BP rozjel ve Vietnamu, Pákistánu a Argentině, stejně jako na Aljašce. 

 

Právě se děje

Další zprávy