Bowieho píseň dorazí do vesmíru. Muskova SpaceX chystá start nejsilnější rakety současnosti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2018 20:25
V úterý v 19:30 (SEČ) se před zraky všech fanoušků Elona Muska a dobývání vesmíru měla na floridském Mysu Canaveral odstartovat doposud nejvýkonnější raketa současnosti Falcon Heavy. Čas startu byl ale kvůli silnému větru odložen na 21:45 SEČ, kdy se startovací okno otevře zhruba na 15 minut. Falcon Heavy má k cestě do kosmu vyhrazenu dobu zhruba do 22:00 (SEČ). Pokud neodletí, bude start odložen na středu. Raketu vyrobila společnost SpaceX. Raketa by měla v budoucnu vyslat lidskou posádku na Mars. Sám Musk, majitel společnosti, varoval, že se zkušební start nemusí vydařit.
Falcon Heavy, SpaceX
Falcon Heavy, SpaceX | Foto: ČTK

Nejsilnější raketa současnosti

Falcon Heavy vychází z upravených nosných raket Falcon 9, které společnost SpaceX opakovaně vysílá s nákladem do vesmíru. Jde o vůbec první stroj, kterému se po startu podařilo přistát zpátky na Zem a mohl být vyslán do vesmíru znovu.

Falcon Heavy se v podstatě skládá ze tří těchto raket, které tvoří základní stupeň, na němž je 27 motorů. Ten se po startu odpojí.

Podle plánu by se všechny tři rakety měly vrátit na Zem. Kapsle pro náklad poháněná jediným motorem Merlin bude pokračovat až na oběžnou dráhu kolem Slunce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy