Bowieho píseň dorazí do vesmíru. Muskova SpaceX chystá start nejsilnější rakety současnosti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2018 20:25
V úterý v 19:30 (SEČ) se před zraky všech fanoušků Elona Muska a dobývání vesmíru měla na floridském Mysu Canaveral odstartovat doposud nejvýkonnější raketa současnosti Falcon Heavy. Čas startu byl ale kvůli silnému větru odložen na 21:45 SEČ, kdy se startovací okno otevře zhruba na 15 minut. Falcon Heavy má k cestě do kosmu vyhrazenu dobu zhruba do 22:00 (SEČ). Pokud neodletí, bude start odložen na středu. Raketu vyrobila společnost SpaceX. Raketa by měla v budoucnu vyslat lidskou posádku na Mars. Sám Musk, majitel společnosti, varoval, že se zkušební start nemusí vydařit.
Falcon Heavy, SpaceX
Falcon Heavy, SpaceX | Foto: ČTK

Nejsilnější raketa současnosti

Falcon Heavy vychází z upravených nosných raket Falcon 9, které společnost SpaceX opakovaně vysílá s nákladem do vesmíru. Jde o vůbec první stroj, kterému se po startu podařilo přistát zpátky na Zem a mohl být vyslán do vesmíru znovu.

Falcon Heavy se v podstatě skládá ze tří těchto raket, které tvoří základní stupeň, na němž je 27 motorů. Ten se po startu odpojí.

Podle plánu by se všechny tři rakety měly vrátit na Zem. Kapsle pro náklad poháněná jediným motorem Merlin bude pokračovat až na oběžnou dráhu kolem Slunce.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy