Bowieho píseň dorazí do vesmíru. Muskova SpaceX chystá start nejsilnější rakety současnosti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2018 20:25
V úterý v 19:30 (SEČ) se před zraky všech fanoušků Elona Muska a dobývání vesmíru měla na floridském Mysu Canaveral odstartovat doposud nejvýkonnější raketa současnosti Falcon Heavy. Čas startu byl ale kvůli silnému větru odložen na 21:45 SEČ, kdy se startovací okno otevře zhruba na 15 minut. Falcon Heavy má k cestě do kosmu vyhrazenu dobu zhruba do 22:00 (SEČ). Pokud neodletí, bude start odložen na středu. Raketu vyrobila společnost SpaceX. Raketa by měla v budoucnu vyslat lidskou posádku na Mars. Sám Musk, majitel společnosti, varoval, že se zkušební start nemusí vydařit.
Falcon Heavy, SpaceX
Falcon Heavy, SpaceX | Foto: ČTK

Nejsilnější raketa současnosti

Falcon Heavy vychází z upravených nosných raket Falcon 9, které společnost SpaceX opakovaně vysílá s nákladem do vesmíru. Jde o vůbec první stroj, kterému se po startu podařilo přistát zpátky na Zem a mohl být vyslán do vesmíru znovu.

Falcon Heavy se v podstatě skládá ze tří těchto raket, které tvoří základní stupeň, na němž je 27 motorů. Ten se po startu odpojí.

Podle plánu by se všechny tři rakety měly vrátit na Zem. Kapsle pro náklad poháněná jediným motorem Merlin bude pokračovat až na oběžnou dráhu kolem Slunce.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy