"On není váš prezident." Němečtí fotbalisté Özil a Gündogan se sešli s Erdoganem a způsobili bouři

Ondřej Houska Ondřej Houska
15. 5. 2018 11:07
Fotbalisté Özil a Gündogan reprezentují Německo, přihlásili se ale k prezidentovi Turecka.
Němečtí reprezentanti Ilkay Gündogan a Mesut Özil s tureckým prezidentem Erdoganem. Po prezidentově levici také turecký fotbalista Cenk Tosun.
Němečtí reprezentanti Ilkay Gündogan a Mesut Özil s tureckým prezidentem Erdoganem. Po prezidentově levici také turecký fotbalista Cenk Tosun. | Foto: Reuters

Londýn/Berlín - Když se fotbalisté setkají s prezidentem, předají mu své podepsané dresy a vyjádří mu úctu, není na tom nic divného. Zvlášť když se blíží mistrovství světa. Vysoce postavení politici se s fotbalisty setkávají a vyjadřují jim podporu často.

Problémem ale je, když onen prezident stojí v čele jiné země, než je vlast hráčů. A přesně to udělaly dvě německé fotbalové superhvězdy Mesut Özil a Ilkay Gündogan. Svůj dres předali prezidentovi Turecka Recepu Tayyipu Erdoganovi. Gündogan na ten svůj vlastní rukou připsal: "Mému ctěnému prezidentovi - s úctou."

To v Německu vyvolalo doslova bouři. Kritici oběma hráčům vyčítají, že jako Němci přece nemohou za svého prezidenta prohlašovat hlavu cizího státu, i když jsou oba po rodičích tureckého původu. "Prezident německého fotbalového reprezentanta se jmenuje Frank-Walter Steinmeier," připomenul jim jméno skutečného německého prezidenta šéf Strany zelených Cem Özdemir, jehož rodiče se také narodili v Turecku.

Němci fotbalistům předhazují i to, že se nekriticky přihlásili právě k Erdoganovi, který v posledních letech výrazně utužil režim v Turecku. Po nezdařeném puči proti jeho vládě před necelými dvěma lety zahájil čistky v armádě, mezi státními zaměstnanci či novináři. Tisíce jeho skutečných i domnělých odpůrců tak sedí ve vězení, často bez jakéhokoliv obvinění.

Erdogan nerespektuje hodnoty

"Fotbal a Německý fotbalový svaz ctí hodnoty, které Erdogan nedostatečně respektuje," prohlásil šéf svazu Reinhard Grindel. Turecký prezident také loni opakovaně napadl čelné německé politiky, které obvinil z nacistických praktik kvůli tomu, že tureckým představitelům neumožnili vést předvolební kampaň přímo v Německu mezi tamní tureckou menšinou.

Zatímco Özil ohledně celého skandálu zatím mlčí, Gündogan se pokusil o vysvětlení schůzky s Erdoganem, k níž došlo v Londýně během prezidentovy návštěvy Británie. Özil nastupuje za londýnský Arsenal, Gündogan za konkurenční Manchester City.

"Naším záměrem nebylo vyjádřit společnou fotografií nějaké politické prohlášení, natož pak účastnit se předvolební kampaně," napsal Gündogan. Prezident Erdogan v Turecku na příští měsíc vyhlásil předčasné volby. "Naším životem je fotbal, a ne politika," dodal Gündogan.

Záložník Manchesteru City a německé reprezentace schůzku s Erdoganem obhajuje jen jako společenskou událost. "Měli jsme se snad zachovat nezdvořile k prezidentovi země, odkud pocházejí naši rodiče?" tázal se Gündogan.

Prezident Erdogan je znám jako velký fotbalový fanoušek. Jak připomíná deník Süddeutsche Zeitung, vzhledem k napjaté politické situaci ale v celé záležitosti prostě nemůže jít jen o fotbal. Zatímco Mesut Özil do nefotbalových záležitostí většinou nepromlouval, Gündogan měl jinou pověst. Ale teď ukázal, že ani on nemůže být mimo fotbalový trávník brán vážně, myslí si Süddeutsche Zeitung.

Özil i Gündogan by měli patřit k oporám německé reprezentace na mistrovství světa, které začíná příští měsíc v Rusku. Manažer německého týmu Oliver Bierhoff oznámil, že s oběma hráči povede pohovory.

VIDEO: Turecký prezident Erdogan žádá po Česku vydání kurdského vůdce Sáliha Muslima.  

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl před příznivci, že doufá, že Češi vydají jeho zemi zadrženého kurdského politika Sáliha Muslima. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy