"On není váš prezident." Němečtí fotbalisté Özil a Gündogan se sešli s Erdoganem a způsobili bouři

Ondřej Houska Ondřej Houska
15. 5. 2018 11:07
Fotbalisté Özil a Gündogan reprezentují Německo, přihlásili se ale k prezidentovi Turecka.
Němečtí reprezentanti Ilkay Gündogan a Mesut Özil s tureckým prezidentem Erdoganem. Po prezidentově levici také turecký fotbalista Cenk Tosun.
Němečtí reprezentanti Ilkay Gündogan a Mesut Özil s tureckým prezidentem Erdoganem. Po prezidentově levici také turecký fotbalista Cenk Tosun. | Foto: Reuters

Londýn/Berlín - Když se fotbalisté setkají s prezidentem, předají mu své podepsané dresy a vyjádří mu úctu, není na tom nic divného. Zvlášť když se blíží mistrovství světa. Vysoce postavení politici se s fotbalisty setkávají a vyjadřují jim podporu často.

Problémem ale je, když onen prezident stojí v čele jiné země, než je vlast hráčů. A přesně to udělaly dvě německé fotbalové superhvězdy Mesut Özil a Ilkay Gündogan. Svůj dres předali prezidentovi Turecka Recepu Tayyipu Erdoganovi. Gündogan na ten svůj vlastní rukou připsal: "Mému ctěnému prezidentovi - s úctou."

To v Německu vyvolalo doslova bouři. Kritici oběma hráčům vyčítají, že jako Němci přece nemohou za svého prezidenta prohlašovat hlavu cizího státu, i když jsou oba po rodičích tureckého původu. "Prezident německého fotbalového reprezentanta se jmenuje Frank-Walter Steinmeier," připomenul jim jméno skutečného německého prezidenta šéf Strany zelených Cem Özdemir, jehož rodiče se také narodili v Turecku.

Němci fotbalistům předhazují i to, že se nekriticky přihlásili právě k Erdoganovi, který v posledních letech výrazně utužil režim v Turecku. Po nezdařeném puči proti jeho vládě před necelými dvěma lety zahájil čistky v armádě, mezi státními zaměstnanci či novináři. Tisíce jeho skutečných i domnělých odpůrců tak sedí ve vězení, často bez jakéhokoliv obvinění.

Erdogan nerespektuje hodnoty

"Fotbal a Německý fotbalový svaz ctí hodnoty, které Erdogan nedostatečně respektuje," prohlásil šéf svazu Reinhard Grindel. Turecký prezident také loni opakovaně napadl čelné německé politiky, které obvinil z nacistických praktik kvůli tomu, že tureckým představitelům neumožnili vést předvolební kampaň přímo v Německu mezi tamní tureckou menšinou.

Zatímco Özil ohledně celého skandálu zatím mlčí, Gündogan se pokusil o vysvětlení schůzky s Erdoganem, k níž došlo v Londýně během prezidentovy návštěvy Británie. Özil nastupuje za londýnský Arsenal, Gündogan za konkurenční Manchester City.

"Naším záměrem nebylo vyjádřit společnou fotografií nějaké politické prohlášení, natož pak účastnit se předvolební kampaně," napsal Gündogan. Prezident Erdogan v Turecku na příští měsíc vyhlásil předčasné volby. "Naším životem je fotbal, a ne politika," dodal Gündogan.

Záložník Manchesteru City a německé reprezentace schůzku s Erdoganem obhajuje jen jako společenskou událost. "Měli jsme se snad zachovat nezdvořile k prezidentovi země, odkud pocházejí naši rodiče?" tázal se Gündogan.

Prezident Erdogan je znám jako velký fotbalový fanoušek. Jak připomíná deník Süddeutsche Zeitung, vzhledem k napjaté politické situaci ale v celé záležitosti prostě nemůže jít jen o fotbal. Zatímco Mesut Özil do nefotbalových záležitostí většinou nepromlouval, Gündogan měl jinou pověst. Ale teď ukázal, že ani on nemůže být mimo fotbalový trávník brán vážně, myslí si Süddeutsche Zeitung.

Özil i Gündogan by měli patřit k oporám německé reprezentace na mistrovství světa, které začíná příští měsíc v Rusku. Manažer německého týmu Oliver Bierhoff oznámil, že s oběma hráči povede pohovory.

VIDEO: Turecký prezident Erdogan žádá po Česku vydání kurdského vůdce Sáliha Muslima.  

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl před příznivci, že doufá, že Češi vydají jeho zemi zadrženého kurdského politika Sáliha Muslima. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 18 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 50 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy