"On není váš prezident." Němečtí fotbalisté Özil a Gündogan se sešli s Erdoganem a způsobili bouři

Ondřej Houska Ondřej Houska
15. 5. 2018 11:07
Fotbalisté Özil a Gündogan reprezentují Německo, přihlásili se ale k prezidentovi Turecka.
Němečtí reprezentanti Ilkay Gündogan a Mesut Özil s tureckým prezidentem Erdoganem. Po prezidentově levici také turecký fotbalista Cenk Tosun.
Němečtí reprezentanti Ilkay Gündogan a Mesut Özil s tureckým prezidentem Erdoganem. Po prezidentově levici také turecký fotbalista Cenk Tosun. | Foto: Reuters

Londýn/Berlín - Když se fotbalisté setkají s prezidentem, předají mu své podepsané dresy a vyjádří mu úctu, není na tom nic divného. Zvlášť když se blíží mistrovství světa. Vysoce postavení politici se s fotbalisty setkávají a vyjadřují jim podporu často.

Problémem ale je, když onen prezident stojí v čele jiné země, než je vlast hráčů. A přesně to udělaly dvě německé fotbalové superhvězdy Mesut Özil a Ilkay Gündogan. Svůj dres předali prezidentovi Turecka Recepu Tayyipu Erdoganovi. Gündogan na ten svůj vlastní rukou připsal: "Mému ctěnému prezidentovi - s úctou."

To v Německu vyvolalo doslova bouři. Kritici oběma hráčům vyčítají, že jako Němci přece nemohou za svého prezidenta prohlašovat hlavu cizího státu, i když jsou oba po rodičích tureckého původu. "Prezident německého fotbalového reprezentanta se jmenuje Frank-Walter Steinmeier," připomenul jim jméno skutečného německého prezidenta šéf Strany zelených Cem Özdemir, jehož rodiče se také narodili v Turecku.

Němci fotbalistům předhazují i to, že se nekriticky přihlásili právě k Erdoganovi, který v posledních letech výrazně utužil režim v Turecku. Po nezdařeném puči proti jeho vládě před necelými dvěma lety zahájil čistky v armádě, mezi státními zaměstnanci či novináři. Tisíce jeho skutečných i domnělých odpůrců tak sedí ve vězení, často bez jakéhokoliv obvinění.

Erdogan nerespektuje hodnoty

"Fotbal a Německý fotbalový svaz ctí hodnoty, které Erdogan nedostatečně respektuje," prohlásil šéf svazu Reinhard Grindel. Turecký prezident také loni opakovaně napadl čelné německé politiky, které obvinil z nacistických praktik kvůli tomu, že tureckým představitelům neumožnili vést předvolební kampaň přímo v Německu mezi tamní tureckou menšinou.

Zatímco Özil ohledně celého skandálu zatím mlčí, Gündogan se pokusil o vysvětlení schůzky s Erdoganem, k níž došlo v Londýně během prezidentovy návštěvy Británie. Özil nastupuje za londýnský Arsenal, Gündogan za konkurenční Manchester City.

"Naším záměrem nebylo vyjádřit společnou fotografií nějaké politické prohlášení, natož pak účastnit se předvolební kampaně," napsal Gündogan. Prezident Erdogan v Turecku na příští měsíc vyhlásil předčasné volby. "Naším životem je fotbal, a ne politika," dodal Gündogan.

Záložník Manchesteru City a německé reprezentace schůzku s Erdoganem obhajuje jen jako společenskou událost. "Měli jsme se snad zachovat nezdvořile k prezidentovi země, odkud pocházejí naši rodiče?" tázal se Gündogan.

Prezident Erdogan je znám jako velký fotbalový fanoušek. Jak připomíná deník Süddeutsche Zeitung, vzhledem k napjaté politické situaci ale v celé záležitosti prostě nemůže jít jen o fotbal. Zatímco Mesut Özil do nefotbalových záležitostí většinou nepromlouval, Gündogan měl jinou pověst. Ale teď ukázal, že ani on nemůže být mimo fotbalový trávník brán vážně, myslí si Süddeutsche Zeitung.

Özil i Gündogan by měli patřit k oporám německé reprezentace na mistrovství světa, které začíná příští měsíc v Rusku. Manažer německého týmu Oliver Bierhoff oznámil, že s oběma hráči povede pohovory.

VIDEO: Turecký prezident Erdogan žádá po Česku vydání kurdského vůdce Sáliha Muslima.  

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl před příznivci, že doufá, že Češi vydají jeho zemi zadrženého kurdského politika Sáliha Muslima. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 19 minutami

Čínské úřady: schopnost šíření nového koronaviru posiluje. Na rozdíl od viru SARS je infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy