Bouře pokračují, v Caracasu vyrostly další barikády

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
25. 2. 2014 16:46
Stoupenci opozice se ve Venezuele vzepřeli prezidentu Madurovi, zemřelo už 15 lidí
Diktátor. Někteří Venezuelané mají o prezidentovi Madurovi jasno. (25. února 2014)
Diktátor. Někteří Venezuelané mají o prezidentovi Madurovi jasno. (25. února 2014) | Foto: Reuters

Caracas - Stoupenci venezuelské opozice chystají další protivládní demonstrace. Ulice metropole Caracasu tak opět zablokovaly desítky barikád

Nefunguje část veřejné dopravy, v ulicích stojí dlouhé kolony aut. Podle médií stoupl během pondělka počet obětí více než dva týdny trvajících nepokojů na patnáct.

Prezident Nicolás Maduro chce jmenovat nového velvyslance v USA, když minulý týden v souvislosti s protesty vykázal ze země tři americké diplomaty.

Smrtící projektily

Skupina studentských organizátorů protestů svolala na středeční dopoledne místního času velký pochod, který má mimo jiné podpořit propuštění uvězněného organizátora protestů Leopolda Lópeze. Ten je podle opozičních aktivistů již týden držen v nevyhovujících podmínkách vazební cely.

Stovky policistů jsou připraveny při protestech zasáhnout, někteří z nich už podle listu El Universal začali rozebírat část barikád. Ke střetům s demonstranty zatím nedošlo.

Bezpečnostní složky jsou poprvé od vypuknutí protestů pod tlakem, neboť vyšlo najevo, že nejméně sedm z 15 obětí násilností zemřelo na následky střelných zranění gumovými projektily do hlavy.

Prokuratura oznámila, že hodlá přiměřenost policejních zásahů vyšetřovat. Během policejních akcí utrpělo zranění přes 150 lidí.

Korupce, inflace, kriminalita

Masové protesty, které jsou nejtěžší zkouškou Madurovy vlády po deseti měsících od nástupu do funkce, začaly druhý únorový týden.

Protestující vytýkají vládě neschopnost bojovat s vysokou inflací či růstem kriminality, stejně jako s korupcí či nedostatkem základního zboží v obchodech.

Maduro zatím veškeré ústupky směrem k opozici odmítá a v pondělí se neuskutečnila ani jeho ohlášená schůzka s opozičním vůdcem Henriquem Caprilesem.

K poklidnému vyřešení situace vyzvala v pondělí vládu i opozici řada významných osobností, na Madura se s apelem na jednání s oponenty obrátil i Bílý dům.

Prezident, který minulý týden obvinil tři americké diplomaty z přípravy útoku na socialistickou vládu a vykázal je ze země, však v reakci na pondělní slova z Washingtonu poněkud změnil rétoriku.

Ve středu se po více než třech letech chystá opět obsadit prázdný post venezuelského velvyslance v USA a pokračovat v mírném sbližování vztahů obou zemí, které jsou napjaté již od vlády jeho předchůdce Huga Cháveze.

 

Právě se děje

Další zprávy